Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

04 listopada, 2018

Nowy „Bilet Katowicki” i centrum przesiadkowe w Ligocie

Od poniedziałku 5 listopada pojawi się nowa oferta dla mieszkańców Katowic, którzy dotychczas musieli wybierać pomiędzy biletem miesięcznym na pociąg a biletem miesięcznym na autobusy i tramwaje. Powstaje nowy „Bilet Katowicki”.

Pomimo nacisków z Urzędu Miasta, aby kosztował mniej niż 99 zł, nowy, imienny bilet miesięczny emitowany przez Koleje Śląskie ma kosztować 119 zł. Z nim podróżny ma możliwość poruszać się na dowolnych trasach linii KZK GOP i KŚ w obrębie stolicy aglomeracji bez ograniczeń. Tego rodzaju oferta może się spodobać podróżnym, którzy muszą regularnie dojeżdżać do szkoły lub pracy z gorzej skomunikowanych dzielnic miasta.

Jedną z takich dzielnic, której mieszkańcy od dawna „wołali” o zmiany, jest Ligota. Dla niej Urząd Miasta przygotował coś więcej: zapowiedziane jakiś czas temu centrum przesiadkowe w Ligocie jest już skończone i ma być uruchomione już w tym miesiącu. Będzie obsługiwane przez dwie nowe linie autobusowe: 912 kursujące na trasie „Ligota Akademiki” – „Ligota Dworzec PKP” oraz 913 „Panewniki Owsiana” – „Ligota Dworzec PKP”.

Zarówno pierwsza jak i druga linia planowo mają kursować co ok. 30 minut w dni robocze i co 60 w dni wolne. Powraca również linia nr 13, o której czytamy na stronie przewoźnika:

-Dla linii autobusowej nr 13 zostanie przywrócony dwukierunkowy przejazd ul. Panewnicką z obsługą  zintegrowanego „Węzła Przesiadkowego Ligota”, tj. przystanku „Ligota Dworzec PKP”. Autobusy tej linii  nie będą obsługiwać przystanków zlokalizowanych na obecnej  trasie objazdowej, tj.: „Ligota Dom Kultury”, „Ligota Franciszkańska” oraz „Brynów Kościuszki” (stanowisko przy ul. Kłodnickiej). Dodatkowo z uwagi na wznowienie możliwości przejazdu ul. Kolejową, autobusy tej linii powrócą do przejazdów tą ulicą z obsługą przystanku autobusowego „Ligota Kolejowa LIBERO”, dawny przystanek „Ligota Stalowa”.

 

To nie koniec nowin, bo w związku z nowym biletem pojawia się dodatkowe udogodnienie dla użytkowników Ligockiego węzła przesiadkowego – na pobliskim parkingu wprowadzono darmowy postój do 20 godzin, dla użytkowników ważnego biletu na pociąg. Tych z naszych czytelników którzy nie lubią sztywnych ram lub głoszą „względność czasu” musimy jednak przestrzec – kolejny dzień parkowania w przypadku wykroczenia poza limit 20 godzin to kwota ponad 369 zł!

Możliwość komentowania jest wyłączona.