Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

25 października, 2019

Nowy mural w Szopienicach

Zdjęcie z zasobów Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA.

Nowy mural w Szopienicach

Na ścianie szczytowej jednego z budynków osiedla położonego tuż przy Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Szopienicach powstał nowy mural. Obraz stanowi alegorię ery poprzemysłowej i ciągłości życia. Autorka przedstawiła na nim siejącą Florę (uosobienie sił przyrody) i Floriana (patrona hutników
i strażaków), który w tym ujęciu nie gasi pożaru, a zasila rośliny. Para góruje nad motywami industrialnymi, zanikającymi wśród roślin. Mural zachęca do dyskusji o hutnictwie i środowisku.
Praca ta jest częścią organizowanego przez Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA ,,Festiwalu Murali” dotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu ,,Wspólnie dla dziedzictwa”.
Autorką muralu jest Mona Tusz, artystka i aktywistka, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na terenach Śląska. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne, poza tym zajmuje się też fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne i wspólne interwencje w tkankę miejską, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.