Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Nowy Park Podlesie

Park Podlesie to ważna przestrzeń dla dąbrowian. Dzięki obywatelskiej inicjatywie tereny zielone doczekają się rewitalizacji.
W tegorocznym Budżecie Obywatelskim wzięło udział ponad 6500 mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy zdecydowali o realizacji projektu „Podlesie Pełne Życia”. Po serii konsultacji i warsztatów – w tym również prowadzonych on-line – został opracowany projekt rewitalizacji tej przestrzeni. Zgodnie z nim park już wkrótce zyska zupełnie nowe oblicze.


Nowy Park Podlesie podzielony będzie na 7 stref funkcjonalnych:

• Strefę Wejściową, w której usytuowane będą obiekty obsługujące park: toalety, parking dla rowerów i samochodów oraz stacja naprawy rowerów;
• Zieloną Polanę – przestrzeń, której sercem jest scena;
• Ścieżkę Edukacyjną, czyli przestrzenią dla całych rodzin, dzięki której będzie można poznać florę i faunę okolicznych lasów;
• Strefę Zabawy – a w niej elementy do wspinaczki dla dzieci w każdym wieku, drewniane bale, zjeżdżalnie, huśtawki, bujaki;
• Strefę Relaksu – przeznaczoną dla osób poszukujących w Parku spokoju i relaksu;
• Strefę Sportu składająca się z boisk do siatkówki, koszykówki i tenisa stołowego;
• Strefę Leśną – będącą buforem między parkiem i lasem.
Wszystkie prace, jakie będą wykonane w parku będą realizowane tak, aby chronić rosnące tam drzewa. Już na etapie sporządzania dokumentacji zadbano o to, aby prace prowadzone były w sposób nienaruszający istniejącego drzewostanu. Niestety kilka drzew  ze względu na ich zły stan  trzeba będzie usunąć, ale w zamian zostanie nasadzonych 16 nowych. Chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądał nowy park, zobacz film.
Nowa wizja parku to efekt 3 miesięcy spotkań, zbierania uwag, konsultacji i prac planistycznych. W trakcie spotkań z mieszkańcami (odbyły się 16, 17 i 18 lutego) projektanci uzyskali cenne wskazówki na temat ogólnej wizji Parku Podlesie, które następnie zaczęli przekształcać w projekt.
− Kolejne spotkanie, na którym zaprezentowana została wstępna koncepcja zagospodarowania terenu projektowego, odbyło się metodą on-line. Taka forma wymuszona została przez pandemię koronawirusa, ale ta metoda konsultacji sprawdziła się bardzo dobrze − w spotkaniu za pośrednictwem internetu wzięło udział ponad 100 osób – mówi Agnieszka Sienkiewicz-Ćwik, z-ca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskie. Następnym etapem było zbieranie uwag on-line – proces trwał do 27 marca, tak aby mieszkańcy mogli spokojnie i dogłębnie zapoznać się z zaprezentowaną wstępną koncepcją.
Kwiecień i maj projektanci spędzili nanosząc uwagi i sugestie mieszkańców do koncepcji zagospodarowania, a także konsultując różne aspekty przedstawionych rozwiązań z wydziałami Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej i Lasami Państwowymi. Finalnym efektem prac jest ogólna wizja zagospodarowania dla całego obszaru leśnego oraz szczegółowa koncepcja zagospodarowania dla Parku Podlesie wraz z kosztorysem oraz programem funkcjonalno-użytkowym. Dokumenty te będą podstawą do ogłoszenia przetargu na realizację koncepcji zagospodarowania Parku Podlesie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku spotkamy się już w nowym parku.
Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Możliwość komentowania jest wyłączona.