Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Nowy samochód OSP w Dąbiu oddany do użytku


Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbiu w Gminie Psary otrzymała nowy samochód strażacki – średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 18.320. Jest to pierwszy, fabrycznie nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy, który nabyła OSP od momentu jej powstania w 1927 roku.

Jednorazowo wóz może zabrać 6 osobowy skład. Dodatkowo auto posiada sprzęt łączności radiowej umożliwiający lepszą komunikację ekipy będącej na akcji. Nowa jednostka wyposażona jest fabrycznie w podstawową armaturę ratowniczo-gaśniczą, torbę PSP-1 łącznie z deską oraz szynami Kramera, lekki zestaw ratownictwa technicznego, zestaw pił, agregat prądotwórczy z możliwością zasilania aparatury medycznej oraz wiele innego sprzętu pomocnego podczas działań ratowniczych. Za sygnalizację ostrzegawczą odpowiada dedykowany sygnał pneumatyczny oraz generator dźwięków sprowadzony z USA. Sercem wozu jest autopompa: model: HMT 24/10-4/40 MT o wydajności: 2960 dm3/min – 8 bar, którą dzięki 2 panelom sterującym można zarządzać, albo z kabiny kierowcy, albo bezpośrednio z kontrolki na pompie. To rozwiązanie przyczynia się do poprawienia szybkości i efektywności podawania wody w czasie akcji oraz zarządzania oświetleniem i zasilaniem całego samochodu.
Oprócz niej w zakresie układu wodnego samochód wyposażony jest też w 4 zraszacze: 2 z przodu, 2 z tyłu, szybkie natarcie wodno-pianowe, długość węża 60 m, sterowane ręczne i elektryczne, zbiornik na środek pianotwórczy i zbiornik na wodę o pojemności 4580dm3.
Kwota zakupu nowego wozu wyniosła 880 680 złotych i została pokryta z: 3 funduszy sołeckich, sołectw: Dąbie, Malinowice i Brzękowice; środków własnych Urzędu Gminy, środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Samochód będzie możliwy do użytku już w połowie sierpnia, po odbyciu szkoleń przez kierowców.

Możliwość komentowania jest wyłączona.