Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

O finansowaniu nowych technologii i eksportu na Europejskim Kongresie MŚP w Katowicach

Trzecie wydarzenie specjalnej edycji Europejskiego Kongresu MŚP skupiło się na przedstawieniu instrumentów finansowania nowych rozwiązań technologicznych i eksportu. 2 września br. w zrewitalizowanych, postindustrialnych wnętrzach Fabryki Porcelany w Katowicach eksperci ds. finansów, reprezentanci kluczowych instytucji kapitałowych i ubezpieczeniowych, rządowych punktów doradczych zajmujących się wdrażaniem instrumentów finansowych programów UE – przedstawili zagadnienia stanowiące obecnie motor rozwoju konkurencyjności polskiego biznesu. Poniżej krótko opisujemy dostępne granty.
• W trakcie konferencji eksperci omówili dostępne pożyczki, dotacje, granty i wejścia kapitałowe wspierające rozwój firm i start-upów w kierunku innowacji i industry 4.0.
• Jednym z tematów nowa unijna perspektywa finansowa na lata 2021-27.
• Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach w ramach Europejskiego Kongresu MŚP, we wrześniu zaprasza jeszcze na dwa spotkania w Katowicach: „Automotive i odpowiedzialna logistyka” – 29 września oraz „Podatki, budżet państwa a przedsiębiorcy. Co nowego czeka MŚP?” – 30 września. Na konferencje można się zapisać bezpłatnie na stronie: www.ekmsp.eu.
• Zapis wideo z wydarzenia można zobaczyć na Facebooku Europejskiego Kongresu MŚP – tutaj.

Do tej pory w wydarzeniach Europejskiego Kongresu MŚP wzięło udział 6700 uczestników. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wzięła pod lupę kwestie związane ze sztuczną inteligencją (AI), ekologią – podczas III Think Eco! Forum – oraz finansowaniem nowych technologii i eksportu. Przed nami wydarzenia poświęcone automotive i podatkom dla MŚP.
Jak podkreślał organizator wydarzenia, Tomasz Zjawiony: spotkanie dało możliwość porozmawiania o promocji polskiej gospodarki – Eksport jest naszym kołem zamachowym. Narzędzi finansowych jest sporo, a nie o wszystkim wiemy – są poukrywane w wielu instytucjach – podkreślał. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach w swoich działaniach odgrywa rolę kreatora eksportu i promotora nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, sztucznej inteligencji (AI), a także zielonej energii wśród przedsiębiorców.
Działanie w świadomym rozwoju to określenie w skrócie ostatnich aktywności Izby. Przykładem aktywności, w 100 proc. trafionej w obecne potrzeby firm, jest Centrum Wsparcia MŚP. 1,5 roku temu zbudowaliśmy razem z Miastem Katowice jedyne miejsce w Polsce tak kompleksowo obsługujące przedsiębiorcę, w różnych obszarach wsparcia od finansów, prawo po marketing i łączenie branż. Świadomość to z kolei nasze eventy, kongresy, konferencje, które służą rozwojowi. Mam nadzieję, że w taki sposób jako partner będziemy w stanie iść z biznesem ramię w ramię – mówił Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Spotkanie otworzył Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Zwrócił uwagę, że czas pandemii Polska przeszła stosunkowo suchą stopą, ubiegłoroczna recesja była jedną z najpłytszych w całej UE, a dziś obserwujemy mocne odbicie gospodarcze.
Mamy dobre wskaźniki makroekonomiczne dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, eksportu i decyzji agencji Fitch, która utrzymała nasz rating. Rosną dochody budżetu państwa, na koniec lipca odnotowaliśmy nadwyżkę na ponad 35 mld zł. To nie znaczymy, ze nie musimy nic robić. Polska gospodarka potrzebuje silnych, rozwijających się firm. To „must have” dla polskiej gospodarki. Dlatego mamy Polski Ład, którego celem jest rozwój polskich firm. Osiągniemy to poprzez wsparcie innowacji, inwestycji i ekspansji zagranicznych, a także poprzez podatkowe zachęty dla nowych inwestorów. W tym celu opracowaliśmy cały pakiet ulg. Polski Ład to pakiet rozwiązań dla tych, którzy inwestują w nowe rozwiązania i produkty, chcą się rozwijać i podbijać nowe rynki. Tylko w ten sposób będziemy atrakcyjni na arenie międzynarodowej – wymieniał Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.
W trakcie wprowadzenia do eksperckiej dyskusji głos zabrali Współgospodarze EKMŚP – reprezentanci władz Miasta Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Bogumił Sobula, Wiceprezydent Katowic podkreślał, że samorząd stwarza odpowiednie warunki dla firm, aktywizuje przedsiębiorczości w mieście. Mimo zawirowań związanych z pandemią, biznes bardzo szybko wraca do formy.
Myślę, że koniunktura gospodarcza wszystkim sprzyja. Będzie się dużo działo na rynku inwestycyjnym. Rynek nowoczesnych usług jest również obiecujący. Katowice mają przed sobą bardzo dobry okres, poziom aktywności inwestycyjnej, decyzji związanej z lokowaniem nowego biznesu w Katowicach jest niespotykanie wysoki. Takiego dobrego czasu nie mieliśmy od kilkunastu lat, musimy go wykorzystać. Wspólnie z biznesem „sprzedawać” tą infrastrukturę. Katowice są drugim rynkiem w kraju, jeśli idzie o wielkość nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie. Deklaruję, że będziemy nadal uczestniczyli w rynku wielkich wydarzeń, bo on napędza usługi i je generuje. Wracamy do biznesu poprzez zmiany. Życzę byśmy potrafili je dobrze odczytać i wykorzystać – mówił Bogumił Sobula, Wiceprezydent Katowic.
Śląskie jest silne jako region potencjałem Metropolii – akcentował Henryk Borczyk, Wiceprzewodniczący Zarządu GZM. Miasta, które wchodzą w skład metropolii mają zasadniczy wpływ na poziom eksportu województwa śląskiego. 13 miast na prawach powiatu generuje aż 46 proc. wartości eksportu regionu. W 2019 r. jego wartość wynosiła ponad 55 mld złotych, generowanych przez 454 eksporterów operujących w 150 międzynarodowych kierunkach.
Te dane nie wzięły się z niczego, to efekt ciężkiej pracy. Warto podkreślić, że uwarunkowania logistyczne determinują ten rozwój. To kwesta infrastruktury, portu lotniczego, kapitalnego połączenia logistycznego Śląska, terminalu w Gliwicach i umiejętności wykorzystania tej szansy. Województwo śląskie jest też atrakcyjne dla start-up’ów. Olbrzymie środki otrzyma z unijnego Funduszu Spójności, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Regionalnego Programu Operacyjnego. Myślimy, jak te pieniądze jeszcze lepiej wykorzystać. To jest olbrzymie wyzwanie, dlatego tak potrzebny jest temat dzisiejszej konferencji. Bardzo dobrze, że dzisiaj zastanawiamy się nad tym, rozmawiamy, słuchamy Was, czerpiemy wiedzę z Waszej wiedzy przedsiębiorców. Gospodarka Wami stoi i z tego się cieszymy – zaznaczał Henryk Borczyk, Wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Finansowanie eksportu
W trakcie pierwszego panelu zaproszeni Partnerzy merytoryczni skupili się na narzędziach wspierających rozwój eksportu.
Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje finansowanie i zabezpieczanie kontraktów eksportowych, inwestycji zagranicznych, gdzie polska spółka występuje jako wykonawca albo jako inwestor. Istnieje też możliwość finansowania zagranicznych kontrahentów, bank może wystawić gwarancje w obrocie krajowym lub zagranicznym.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu w latach 2017-23 wdraża projekt „Polskie Mosty Technologiczne” skierowany do rynków pozaeuropejskich. Przedstawiciele MŚP mogą liczyć na pożyczkę de minimis w wysokości 180 tys. zł.
KUKE S.A. proponuje ubezpieczenia krótkoterminowych należności eksportowych – ubezpieczenia kontraktów, ryzyka produkcji, gwarancje kontraktowe i inwestycyjne, a Bank Pekao S.A. akredytywę – instrument, który dodaje bezpieczeństwa transakcjom handlowym i minimalizuje ryzyka z nią związane.
Instrumenty wspierające rozwój firm i start-upów
Eksperci związani z samorządem, reprezentanci agencji regionalnych i strefy ekonomicznej skupili się z kolei na sposobach wspierania i pobudzanie biznesu do pójścia w kierunku nowych technologii.
Musimy dopracować się takiego modelu, w którym instytucje takie jak izby, specjalna strefa, agencje powinny permanentnie kreować hi-techowe zjawiska i stwarzać możliwości rozwoju, po to by start-up’owcy mieli szansę, jak dobrze zasiane ziarno „wykiełkować” na różnych płaszczyznach. Może to być rola promotora, sponsora, twórcy nowoczesnych centrów naukowych – komentował Andrzej Zabiegliński, Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Powinniśmy wyznaczać nowe kierunki rozwoju inwestycyjnego. Stawiamy na startupy z branży medycznej i okołomedycznej, te kierunki będziemy rozwijać i stwarzać możliwości rozwoju tym przedsiębiorcom, którzy dostrzegają taką szansę i uważają Zabrze za dobre miejsce do takich inwestycji. Nikt nie ma wątpliwości, że to nowoczesne technologie będą decydowały o tym, który obszar świata będzie się rozwijać – dodawał Krzysztof Lewandowski, I zastępca prezydenta Zabrza.
Inwestycje w nowej perspektywie finansowej UE
Jak podkreślali paneliści, szykuje się wysyp nowych instrumentów finansowych, zwłaszcza na dotacje technologiczne w perspektywie finansowej na lata 2021-27. Beneficjenci z sektora małych i średnim przedsiębiorstw będą mieli w czym wybierać.
W ciągu ostatnich trzech perspektyw z unijnego „rozdania”, realizowaliśmy programy wspierające innowacyjność, prace rozwojowe, rozwój technologiczny, ale i też inwestycje dla MŚP. Ostatni program Inteligentny Rozwój kończymy, ale finansowanie jest jeszcze dostępne. Udało się osiągnąć zwiększenie poziomu innowacyjności i nowych technologii w Polsce. Widoczne jest przestawianie się sposobu myślenia i działania firm na konkurowanie w tych dziedzinach. Rosną kwoty na prace badawczo-rozwojowe. W 2013 r. wkład własny firm w stosunku do PKB w prace badawczo-rozwojowe wynosił 0,38 proc., na koniec 2019 roku już 0,83 proc. W program z nowej perspektywy będziemy kłaść nacisk na zwiększenie odporności gospodarki, czyli transfomację cyfrową i zielone technologie. To przyszłość polskiej gospodarki – wyjaśniała Katarzyna Kaczkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu i Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach w ramach Europejskiego Kongresu MŚP, we wrześniu zaprasza jeszcze na dwa spotkania: „Automotive i odpowiedzialna logistyka” – 29 września oraz „Podatki, budżet państwa a przedsiębiorcy. Co nowego czeka MŚP?” – 30 września.
Szczegółowych informacji na temat specjalnej, tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz bezpłatnej rejestracji należy szukać na: http://www.ekmsp.eu/.


Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach już od ponad 30 lat wspiera regionalny biznes i pobudza jego rozwój – także wśród ludzi młodych, będących u progu swojej kariery zawodowej. Prowadzi działalność w zakresie doradztwa biznesowego i komunikacyjnego na rzecz swoich Członków oraz pomaga nawiązywać kontakty z partnerami w kraju i zagranicą. Kształtuje i upowszechnia zasady etyki, uczciwości w działalności gospodarczej oraz ogólnie pojmowanej społecznej odpowiedzialności biznesu.

Źródło: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Możliwość komentowania jest wyłączona.