Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

09 września, 2019

Oaza spokoju – Solec Zdrój

Uzdrowisko Solec Zdrój położone jest w powiecie buskim, w południowo – wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w obrębie Niecki Nidziańskiej. Solec-Zdrój usytuowany jest 3 km od trasy Sandomierz – Kraków, 20 km od Buska – Zdroju, 70 km od Kielc i 90 km od Krakowa. Północne rejony gminy wchodzą w granice Szanieckiego Parku Krajobrazowego.
Od północy rozciąga się Garb Pińczowski, na południe dolina Wisły odznaczająca się dużym nasłonecznieniem oraz wysokimi temperaturami. Mikroklimat Solca jest łagodny, umiarkowany bodźcowy – charakteryzuje się dużą liczbą dni słonecznych i bezwietrznych. Tak wyjątkowy klimat, podnosi efektywność kuracji, zaś sąsiedztwo lasów, oddalenie od ośrodków przemysłowych, spokój, czyste powietrze tworzą wyjątkowy klimat dla skutecznej kuracji i odpoczynku.
Najważniejszymi obiektami są trzynastowieczny kościół św. Mikołaja z krucyfiksem z XVI-XVII wieku, renesansowa płyta nagrobną Samuela Zborowskiego, kompleks zabytkowych domów zdrojowych oraz stary park zdrojowy wraz przylegającymi do niego zalewem z nowym zbiornikiem retencyjno-rekreacyjnym i sosnowym kompleksem leśnym. Będąc w Solcu Zdroju warto również obejrzeć drewniany kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika z XII wieku w Świniarach oraz pałac w Zborowie – pierwotnie renesansowy z XVI-XVII w. (gniazdo rodowe magnackiej rodziny Zborowskich).
Oazą spokoju, a zarazem największą atrakcją terenów Solca jest Pustelnia Złotego Lasu to XVII – wieczny pokamedulski zespół klasztorny, jedyny w Polsce, otwarty i zachowany w pierwotnym kształcie, położony jest w środku lasu, 2 km od miejscowości Rytwiany. Klasztor opuszczony przez mnichów w XIX w. obecnie odbudowywany, jest dostępny do zwiedzania. Dziś na terenie klasztoru działa Relaksacyjno – Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne SPeS. Ośrodek oferujący innowacyjną jakość wypoczynku. Bazując na kamedulskiej duchowości której podstawę stanowią: milczenie, modlitwa, samotność.
Kolejna perełka regionu to Zamek w Baranowie Sandomierskim to późnorenesansowa rezydencja, której właścicielami był ród Leszczyńskich. Ze względu na liczne podobieństwa do krakowskiej warowni nazywany jest małym Wawelem. Ten niezwykły pomnik architektury renesansowej zamieszkuje nietypowa biała dama, która nie ma zamiaru straszyć gości. Został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu dawnego dworu rycerskiego. Za tym niezwykłym projektem stoi włoski artysta Santi Gucci, który był autorem wielu ciekawych dzieł szczególnie na terenie Krakowa i okolic.

Solec Zdrój posiada źródło wody leczniczej, które ma duże stężenie siarki oraz wysoką mineralizacja powodują, że jest to najsilniejsza woda lecznicza tego typu na świecie.
Okolice sprzyjają wypoczynkowi, możemy relaksować się duchowo oraz fizycznie podczas spacerów i rowerowych przejażdżek. Park Zdrojowy w Solcu Zdroju jest dobrym miejscem pieszych wycieczek, znajduje się w nim od niedawna istniejąca „PTASZARNIA”, która umili nam czas podczas pobytu oraz będzie ciekawą lekcją edukacji dla naszych pociech.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.