Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

08 lutego, 2021

Objawy zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa

Jak pokazuje badanie prowadzone przez brytyjski Offical for National Statistic, czyli ONS, objawy wywołane przez brytyjską mutację koronawirusa SARS-COV-2 są zasadniczo takie same jak przy zaszczepach koronawirusowych. Częstotliwość występowania jest różna, występują w nieco innym nasileniu, niektóre częściej, a inne rzadziej lub też wcale.

Badanie prowadzone przez ONS objęło losową próbę sześciu tysięcy Anglików, zarówno tych zarażonych podstawowym szczepem SARS-COV-2, jak i tych, co do których potwierdzono występowanie nowego, brytyjskiego wariantu. Mimo że objawy zakażenia były zasadniczo takie same, to jednak wykryto różnice w częstotliwości ich występowania. Przytoczona analiza to część długotrwałego badania w temacie koronawirusa, w populacji Wielkiej Brytanii, przeprowadzonego przez Public Health England Uniwersity of Oxford. Test trwał całe dwa miesiące od połowy listopada do stycznia, a objęto nim 3500 osób z nowym wariantem koronawirusa i 2500 ze starym. Porównano w nim objawy, jakie towarzyszyły zakażeniu nową mutacją z tymi, jakie towarzyszyły zakażeniu zwykłym szczepem. Wyniki wskazują, że u chorych z mutacją występują:
• kaszel męczący i uporczywy
• zmęczenie
• bóle mięśni
• bóle gardła
• utrata węchu
Nie stwierdzono natomiast różnic w takich objawach jak np: utrata smaku, ból głowy, biegunka lub
wymioty. U większości zarażonych występuje co najmniej jeden z powyższych objawów.

Brytyjska mutacja koronawirusa coraz bardziej zakaźna i śmiertelna.

Nowy wariant koronawirusa pierwszy raz zauważono we wrześniu, ale dopiero w grudniu 2020 roku brytyjskie służby poinformowały o jego istnieniu. Wiadomo, że ta mutacja rozprzestrzenia się szybciej niż inne. Prawdopodobnie jest też bardziej śmiertelna. Jednak na chwilę obecną dane są zbyt mało wiarygodne. Jak powiedział profesor Lawrence Young dla BBC, wirusolog i onkolog, w porównaniu z oryginalnym wirusem z Wuhan, jest to 23. wariant koronawirusa i niektóre zmiany jakie zaszły w różnych jego fragmentach wpływają na siłę i stopień immunologicznej odpowiedzi organizmu i zakres infekcyjny. Wydaje się, że chorzy zarażeni tą mutacją koronawirusa mają „wyższe miano wirusa”, z czego wynika, że ich tkanki produkują więcej wirusów, czego efektem są nasilone efekty infekcji typu kaszel, bóle mięśni oraz zmęczenie.

autor: Jan Wojtusiak

Możliwość komentowania jest wyłączona.