Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

07 czerwca, 2022

Oceany chronią nas przed zmianami klimatu

Światowy Dzień Oceanów to czas, w którym warto przypomnieć, że morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi, są zamieszkiwane przez 100 mln gatunków. Rośliny oceaniczne – głównie glony – produkują 70-80% tlenu – i to właśnie im, a nie drzewom zawdzięczamy świeże powietrze.
Święto zostało ustanowione na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. Celem święta jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważną rolę pełnią oceany, a także propagowanie ich ochrony.

Według naukowców, zmiana klimatu niekorzystnie wpływa na życie w oceanach, w tym na kondycję populacji gatunków ryb poławianych komercyjnie. Podnoszenie się temperatury wody dramatycznie zmienia warunki życia organizmów morskich, co odbija się również na sektorze rybołówstwa. Topią się lodowce, które podnoszą poziom wód – jest to jeden ze skutków ocieplenia klimatu. Zmiany te są badane od ponad 50 lat przez naukowców związanych z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Ponad stu polskich naukowców pod hasłem: „Sorry, nie taki mamy klimat!” apeluje do polityków, przedsiębiorców i wszystkich obywateli aby powstrzymać najgorsze scenariusze kryzysu klimatycznego.

Jednym z sygnatariuszy apelu jest profesor UŚ Piotr Skubała, biolog , ekolog i popularyzator nauki. Jego zdaniem to od naszych codziennych decyzji zależy stan mórz i oceanów.

Jednym z największych, globalnych wyzwań mórz i oceanów są ogromne ilości plastikowych śmieci, które dostają się do wód. Jak wskazuje profesor Skubała, rocznie do środowiska morskiego potrafimy dostarczyć prawie 10 milionów ton plastiku.

Podczas pandemii do oceanów trafiło 25 tysięcy ton odpadów z zużytych środków ochrony osobistej: maseczek, rękawic, przyłbic i innych plastikowych elementów. Z powodu trafiających do mórz i oceanów plastikowych odpadów, co roku ginie ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Co zatem zrobić, by chronić morza i oceany?

Profesor Piotr Skubała podpowiada:

Można zacząć od takich podstawowych działań jak: odpowiedzialne konsumowanie ryb oraz owoców morza i sprawdzanie źródeł ich pochodzenia, oszczędzanie wody, ograniczanie zużycia plastiku, udoskonalanie procesów oczyszczania ścieków czy uczestniczenie w akcjach sprzątania plaż.
Źródło: UŚ w Katowicach
Zdjęcie:pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.