Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

24 lipca, 2019

Od historyzmu do modernizmu

Od historyzmu do modernizmu – oprowadzanie po gmachach Muzeum Górnośląskiego i warsztaty fotografowania architektury

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ma propozycję dla tych, których fascynuje architektura i fotografia, ciekawi śląska moderna oraz lubią zwiedzać niedostępne na co dzień zakamarki i słuchać o niezwykłej historii budynków.


Fot. Marzena Kotyczka

Przed nami opowieść o niezwykłej historii i wyjątkowej architekturze dwóch budynków. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu mieści się w dwu gmachach położonych po obu stronach dzisiejszej ulicy Wojciecha Korfantego. Frontem do placu Jana III Sobieskiego usytuowany jest ogromny, przywodzący na myśl gigantyczną betonową kratę, budynek główny, którego budowa przypadła na przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po drugiej stronie ulicy W. Korfantego, stanowiącej historyczną granicę pomiędzy Bytomiem a dawną wsią Rozbark, wznosi się przypominający teatralną dekorację do rycerskiego romansu budynek dawnego starostwa powiatowego. Zbudowano go u schyłku XIX wieku. Trudno uwierzyć, że wzniesienie obu tych budynków dzieli od siebie zaledwie trzydzieści kilka lat!
O niezwykłych losach obu gmachów oraz o fascynującej drodze europejskiej architektury od historyzmu do modernizmu opowiedzą na spotkaniu poświęconym muzealnym gmachom historyk sztuki Iwona Mohl, p. o. dyrektora Muzeum Górnośląskiego oraz Maciej Droń, kustosz Działu Historii. Spotkanie będzie również okazją do spaceru po obu budynkach i przyjrzenia się wielu niezwykłym szczegółom, które zwiedzającym – nastawionym na oglądanie muzealnych ekspozycji – zazwyczaj umykają. Oprowadzanie jest wstępem do sierpniowych warsztatów fotografowania architektury.

oprowadzanie po gmachach Muzeum Górnośląskiego
data: 27 lipca (sobota), godz. 16.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzą: Maciej Droń i Iwona Mohl
wstęp wolny
więcej: http://muzeum.bytom.pl/?event=od-historyzmu-do-modernizmu-oprowadzanie-po-gmachach-muzeum-gornoslaskiego

Letni czas urlopów sprzyja wypoczynkowi w plenerze, połączonemu często z podziwianiem zachwycającej architektury. To nie tylko moment dalekich podróży, ale też mikrowędrówek w najbliższej okolicy. Z chęcią chcemy je utrwalać na zdjęciach. Ale jak zrobić dobre i ciekawe zdjęcie architektury?


Fot. Witalis Szołtys

Przed nami warsztaty fotografowania architektury, dla których pretekstem stała się niezwykła historia i wyjątkowa architektura dwóch muzealnych budynków. Warsztaty są kontynuacją lipcowego oprowadzania po gmachach Muzeum Górnośląskiego.
W trakcie warsztatów będzie można dowiedzieć się o zasadach kompozycji i dobrym kadrowaniu. Będzie można też przećwiczyć optymalne ustawienia aparatu fotograficznego. Prowadzący opowie, co przeszkadza, a co pomaga przy wykonywaniu zdjęć i o czym należy bezwzględnie pamiętać. Jednym z wątków będzie fotografia architektury na zewnątrz oraz wnętrz, a także panowanie nad światłem i poprawną ekspozycją. Zajęcia będą również nie lada gratką dla miłośników dawnych technik fotograficznych, bo przeprowadzony zostanie krótki warsztat z analogową kamerą wielkoformatową.


Fot. Witalis Szołtys

Możliwość komentowania jest wyłączona.