Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

25 października, 2019

Odblaski ratujące życie. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

W poniedziałek 28 października o godzinie 18:00 Komenda Miejska Policji w Katowicach wspólnie
z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Katowicach, Strażą Miejską oraz Zarządem Transportu Metropolitalnego przeprowadza akcję informacyjną na rzecz bezpieczeństwa pieszych, połączoną z dystrybucją akcesoriów odblaskowych. Wydarzenie odbędzie się przy Galerii SKARBEK.

Policja przypomina, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, na drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Warto również pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód pokonuje dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to nowy sposób policji na komunikowanie się w każdej chwili i w dowolnym miejscu ze społeczeństwem za pośrednictwem internetu. Korzystanie z niej jest proste i intuicyjne. Aplikacja ta obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Dzięki temu narzędziu mogą państwo łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważacie za niebezpieczne.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policjanci weryfikują sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania, aby w przyszłości wyeliminować tego typu zagrożenia.
Dzięki takiemu rozwiązaniu policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.Przede wszystkim to swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Natomiast pamiętajmy, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej „GeoportalMobile”.

KOD QR przekieruje Cię wprost do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: http://cutt.ly/lea6H4t.

Możliwość komentowania jest wyłączona.