Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Odszedł kolarz Zygmunt Hanusik

Zespół Muzeum Miejskiego w Tychach z głębokim żalem przyjął wiadomość, że 4 marca 2021 roku, w wieku 76 lat, odszedł Zygmunt Hanusik – legendarny śląski kolarz, olimpijczyk i trener, bohater Wyścigów Pokoju, którymi żyła wtedy cała Polska.

Urodził się 28 lutego 1945 roku w Wartogłowcu, obecnej dzielnicy Miasta Tychy. Przez blisko dwadzieścia lat reprezentował barwy Górnika Lędziny, a później Polonii Łaziska Górne. W latach 60. I 70. XX wieku był czołowym polskim zawodnikiem. W 1968 roku uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. Czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju (w 1968, 1969, 1970 i 1972 roku) – w 1970 roku był trzeci indywidualnie, a Polska zajęła pierwsze miejsce drużynowo. Jednak nie każdy wie, że przygodę ze sportem rozpoczął od piłkarskich treningów w Czułowiance… Kibice uwielbiali go za brawurowa jazdę.
W 2019 roku powstał film dokumentalny „Hanys” w reżyserii Wojciecha Wikarka, wyprodukowany przez Muzeum Miejskie w Tychach. Dokument pokazuje dwie pasje tego „kolarza nie do podrobienia”. Zapamiętamy go też jako hodowcę gołębi pocztowych, który uważał, że każdy powinien mieć swojego ptoka. Sam zarażał tą pasją życia.
Więcej o Hanysie z Wartogłowca opowiadał Piotr Zawadzki w produkcji filmowej „<> z Wartogłowca. Legenda Wyścigu Pokoju” – 12 odcinku cyklu „Tyskie historie sportowe” przygotowanego przez Tyską Galerię Sportu – oddział Muzeum Miejskiego w Tychach:
https://www.youtube.com/watch?v=dmMeD5EK6FA&list=PLaWtD76Nw_GKHiFkz5RPSc59jDvvPzeEs&index=14
Rodzinie i Bliskim sportowca składamy szczere wyrazy współczucia.

więcej w biogramie Zygmunta Hanusika w „Tyskich sportowych sławach”, czyli pierwszej bazie danych o znanych postaciach sportu w Tychach:
https://www.tgs.tychy.pl/index.php?mod=slawy&act=show&id=32

Źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *