Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

29 marca, 2021

Odżywianie a choroby

Posłuchajmy dziś, co prof. Tombak mówi na temat odżywiania i chorób. Przede wszystkim zwraca on uwagę na to, jak bardzo jedzenie ma związek ze zdrowiem.

Mówi o wadze łączenia produktów. Na przykład bardzo niezdrowo jest jeść: zupę, mięso z ziemniakami, a potem popijać to słodkim kompotem albo zjadać pomarańczę, banana lub inny deser. Produkty te wymagają różnego czasu trawienia, potrzebują różnych soków żołądkowych. W żołądku powstaje mieszanka nie do strawienia. Owoce się rozkładają, w wyniku czego powstaje alkohol i kwas octowy – są to trucizny. Ziemniaki mieszają się z mięsem i tworzą trującą substancję – solaninę. Procesy te dokonują się w żołądku, gdzie jest ciemno i ciepło. Wszystko zaczyna fermentować. Po takim obiedzie pojawiają się gazy, bóle w żołądku, ociężałość w całym ciele itd.

Jeśli w organizmie zachodzi gnicie z powodu nieprawidłowo zmieszanego pokarmu białkowego, to tworzy się siarkowodór, indol, fenol – silne trucizny. Trucizny te powinny być unieszkodliwione i wydalone z moczem. Jeśli jednak jemy mięso codziennie, organizm nie jest w stanie zneutralizować tej trucizny. Powstają wówczas: schorzenia serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic, cukrzyca, zakrzepowe zapalenie żył, astma, alergie. Jeżeli proces fermentacyjny i gnilny zachodzą w organizmie człowieka (dzieje się to u ok. 50% ludzi), można się spodziewać pojawienia się wymienionych chorób. Dlatego właściwe połączenie posiłków ma istotne znaczenie dla zdrowia człowieka.

Wszystkie produkty dzielimy na: białka, węglowodany, tłuszcze, warzywa, owoce. Zasady spożywania wymienionych produktów autor opisuje dokładniej w swojej książce. Ja przytoczę tu wybrane zasady spożywania białek. Przede wszystkim należy jeść tłuszcze i białka o różnych porach. Tłuszcze spowalniają proces trawienia białek o 2-3 godziny. Duża ilość zielonych warzyw neutralizuje działanie tłuszczów. Jeżeli jecie tłuszcz z białkiem (np. mięso smażone na oleju) to należy spożywać mięso z dużą ilością zielonych warzyw (pomidory, cebula, kabaczki, ogórki). Produkty białkowe lepiej spożywać na kolację bez oleju roślinnego i sosów zawierających olej.

Autor: Katarzyna Gania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *