Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

23 listopada, 2020

Odżywki i suplementacja jako nieodłączny element diety sportowców


Sportowcy aktywnie uprawiający sport często zażywają profesjonalne odżywki. Są one dostępne zarówno dla tych zaawansowanych jak i dla początkujących. Rodzaje odżywek i suplementów sportowców są zróżnicowane.

Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić BCAA. Są to aminokwasy rozgałęzione spalające tkankę tłuszczową. Kolejny to kreatyna, która ma działanie kompleksowe, wzmacniające wytrzymałość oraz wzrost masy mięśniowej. L karnityna ma działanie zmniejszające mikrouszkodzenia w mięśniach, a także wpływa na ich szybszą regenerację. HMB jest z kolei suplementem, który zmniejsza stopień uszkodzenia mięśni po wysiłku. Sprawdza się najlepiej podczas pierwszych treningów, kiedy łatwo niestety uszkodzić nietrenowane wcześniej części ciała. Sprzyja także budowaniu masy i pomaga osobom powracającym do treningów po długim czasie. Odżywka białkowa – służy do zwiększania tkanki mięśniowej u osób tym zainteresowanych.

Dbanie o sylwetkę jest niezbędne dla sportowca. Bez prawidłowej budowy ciała nie ma szans na sukcesy sportowe. U sportowców odchudzanie to temat rzeka, podobnie jak we wszystkich kręgach osób przejawiających dbałość o sylwetkę. Choć kojarzy się przeważnie z „męczarnią” na siłowni, to jednak nie na tym zasadniczo polega. Wydaje się, że jest to wypadkowa wielu czynników składowych, wśród których jednym z nich jest dieta. Budowa masy mięśniowej jest procesem żmudnym, często trudnym i wymagającym wiedzy żywieniowej. Z odchudzaniem związany jest stres, niepokój, a to z kolei może przyczyniać się do powstania efektu jo-jo. Jednak dzięki wiedzy dietetyków i trenerów personalnych da się ułożyć dietę poprawnie razem z treningiem. Jednym z kluczowych elementów diety jest picie wody. Na odwodnienie trzeba bardzo uważać, gdyż z jego powodu dochodzi do przeróżnych dolegliwości np. biegunek. Brak dobrego nawodnienia może powodować nadmierne ciśnienie, zmęczenie i gorszą pracę wszystkich narządów, w tym głównie nerek. Może być to np. zimą. Z uwagi na spadek temperatury ogrzewamy mieszkania kominkami i kaloryferami wysuszając przy tym powietrze i podrażniając błony śluzowe. Poza tym zimą nie odczuwamy pragnienia, tak jak ciepłą porą, a organizm zużywa energii tyle samo. Dlatego jesienią też trzeba pić jej tyle samo co latem. Jesienią i zimą mamy mniejsze pragnienie, warto zatem dopijać jedną szklankę niedosładzanych soków owocowych.
Dopełnieniem diety sportowca powinno być….CAŁOWANIE! Wg badań poza poprawą nastroju, całowanie wpływa na zdrowie. Wielu naukowców zauważyło, że u tysiąca osób w wieku od 18 do 63 lat, które brały udział w projekcie, zredukowała się ilość stresu oraz obniżył się poziom cholesterolu we krwi.

autor: Jan Wojtusiak

Możliwość komentowania jest wyłączona.