01 września, 2025
Opera Śląska w Bytomiu po raz kolejny włącza się w wyjątkowe, kulturalne święto Metropolii – 15. Noc Teatrów GZM, która w tym roku odbędzie się 13 września. Widzowie będą mogli skorzystać z bogatego programu artystycznego i edukacyjnego bytomskiej instytucji – od spektaklu operowego po warsztaty baletowe i wokalne, zwiedzanie kulis i zajęcia dla wszystkich grup wiekowych.
Centralnym punktem programu będzie „Aida” Giuseppe Verdiego, monumentalne dzieło włoskiego mistrza, wystawione w imponującej obsadzie, nawiązuje do inscenizacji z 2003 roku, nagrodzonej prestiżową „Złotą Maską”.
– „Zdecydowaliśmy się pokazać w ramach Nocy Teatrów «Aidę» Giuseppe Verdiego, ponieważ to dzieło symboliczne dla historii wielkiej opery. Monumentalne, pełne emocji i widowiskowych scen, od lat zachwyca publiczność na całym świecie. Chcemy, aby także widzowie Nocy Teatrów GZM mogli doświadczyć magii Opery. Naszą misją jest nie tylko pielęgnowanie dziedzictwa operowego, ale także udostępnianie go jak najszerszej publiczności – dlatego wybieramy repertuar, który pozwala w pełni poczuć potęgę sztuki i jej piękno.” – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.
„Aida” to jedno z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych dzieł Verdiego. Od swojej prapremiery w 1871 roku w Kairze dzieło zachwyca publiczność na całym świecie, stając się symbolem wielkiej opery XIX wieku. Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Córka faraona Amneris zakochuje się w młodym dowódcy Radamesie, który darzy uczuciem etiopską niewolnicę Aidę. Miłość bohaterów zderza się z politycznym konfliktem i lojalnością wobec ojczyzny. Dramatyczny finał – zdrada, proces i wyrok śmierci – czyni z „Aidy” dzieło ponadczasowe, głęboko poruszające widzów do dziś.
Obsada spektaklu: 13.09.2025 r., g. 18:00 – Opera Śląska w Bytomiu
AIDA – Anna Wiśniewska-Schoppa
AMNERIS – Anna Borucka
RADAMES – Matheus Pompeu
AMONASTRO – Stanisław Kuflyuk
RAMFIS – Zbigniew Wunsch
FARAON – Grzegorz Szostak
KAPŁANKA – Marta Huptas
POSŁANIEC – Aleksander Kruczek
Bilety na spektakl w ramach Nocy Teatrów GZM będą dostępne w specjalnej cenie – 60 zł. Od 1 września będą dostępne w kasie Opery Śląskiej oraz online.
Nowy rok szkolny z rozbudowaną ofertą edukacyjną Opery Śląskiej
Zajęcia, w których będzie można wziąć udział podczas Nocy Teatrów GZM, mają charakter pokazowy i stanowią jedynie fragment szerokiej działalności edukacyjnej Opery Śląskiej. Na co dzień instytucja prowadzi rozbudowany program warsztatów i spotkań adresowanych do różnych grup wiekowych – od najmłodszych dzieci po młodzież i dorosłych.
Jeśli nie jesteś pewien, czy zapisać się na zajęcia do Opery Śląskiej – przyjdź na Noc Teatrów GZM.
Warsztaty, spotkania i nocne zwiedzanie Opery
Opera Śląska zaprasza publiczność nie tylko na spektakle, lecz także do uczestnictwa w otwartych warsztatach i animacjach artystycznych, dla wszystkich grup wiekowych. W programie m.in.:
– „Opera Śląska to nie tylko miejsce wielkich spektakli, ale także przestrzeń edukacji i rozwoju. Zależy nam, aby najmłodsi od początku mieli kontakt ze sztuką na najwyższym poziomie – stąd bogata oferta warsztatów baletowych, wokalnych i muzycznych. Dzieci i młodzież mogą nie tylko poznawać tajniki pracy artystów, ale także sami występować na profesjonalnej scenie, stając się częścią zespołu. To doświadczenie, które uczy wrażliwości, współpracy i otwiera drzwi do świata sztuki. Dzięki naszej kadrze artystycznej i pedagogicznej łączymy profesjonalizm z pasją, pokazując, że opera jest miejscem otwartym i inspirującym dla wszystkich pokoleń.” – podkreśla Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.
W ramach Studia Baletowego odbywają się regularne zajęcia z tańca klasycznego oraz zajęcia ruchowe. W tym roku nowością w Studiu Baletowym będą zajęcia tańca współczesnego z elementami baletu, prowadzone przez Alberto Pecetto, solistę bytomskiego zespołu baletowego, znanego m.in. z roli Spartakusa z tegorocznej premiery Opery Śląskiej i roli Banco z nagradzanego „Makbeta”. Nowością w ofercie Studia są także ćwiczenia stretchingu i pilatesu dla dorosłych, które poprowadzi znana doskonale miłośnikom bytomskiej sceny tancerka Zespołu Baletowego Ellen Bremer-Skwarek. Do Studia Baletowego Opera zaprasza także najmłodszych – Aneta Cwojdzińska-Pająk, tancerka związana z Operą Śląską od ponad trzech dekad, w ramach zajęć baletowych zachęca do tańca dzieci od lat 4, młodzież, a także dorosłych.
Opera kontynuuje także działania w ramach Chóru Dziecięcego Opery Śląskiej, w którym młodzi uczestnicy mają okazję występować na profesjonalnej scenie u boku artystów zespołu. Zajęcia poprowadzi dyrygentka i wokalistka Natalia Gałązka, od lat związana z muzyką chóralną.
Uzupełnieniem propozycji edukacyjnych są cykliczne projekty warsztatowe, takie jak „Magiczny Świat Opery” – interaktywne zajęcia muzyczne realizowane zarówno w przedszkolach, jak i w gmachu Opery, czy też spotkania z instrumentalistami w ramach programu „Spotkanie z orkiestrą”, które pozwalają dzieciom i młodzieży poznać pracę muzyków od kulis.
Teatralna noc w całej Metropolii
Sprzedaż biletów i zapisy na atrakcje ruszają 1 września 2025 roku. Szczegółowy repertuar dostępny jest na stronach internetowych Opery Śląskiej oraz 15. Nocy Teatrów GZM.
Źródło: Opera Śląska w Bytomiu
Zdjęcie: Krzysztof Bieliński
Najpopularniejsze
Najnowsze