Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

17 sierpnia, 2018

Otwarte jam session w tramwaju? To Blues Bana!

Jak co roku od sześciu lat w pierwszą sobotę po wakacjach ma miejsce niecodzienne święto. Organizatorzy, pasjonaci muzyki, przy współpracy ze spółką Tramwaje Śląskie S. A. przygotowują wydarzenie jedyne w swoim rodzaju – i co najważniejsze – otwarte dla każdego!

Podróżni, którzy zdecydują się na podróż Blues Baną nie muszą się obawiać kontroli biletów, przejazd jest darmowy dla każdego. Niezależnie czy jest się wykonawcą czy słuchaczem. Muzyczny tramwaj wyruszy już 1 września o godzinie 12.00 z Placu Sikorskiego w Bytomiu i będzie kursował nieustannie przez sześć godzin.

Organizatorzy zapowiadają już, że w tym roku trasa przebiegnie ulicami: Katowicką, Jagiellońską, Moniuszki, a Plac Sikorskiego będzie przystankiem zarówno początkowym jak i końcowym.

Ale co się właściwie będzie działo…?

Każdy człowiek czujący bluesa (a podobno Górny Śląsk to Polska mekka bluesmanów), będzie mógł spróbować swoich sił na otwartym jam session – to forma muzycznego spotkania dająca pole do popisu dla profesjonalistów jak i amatorów. Jedni zapewne spróbują wyrazić się improwizacją, inni nadadzą „funty” i „groove”. Być może ktoś zaśpiewa? Tematów do bluesa jest jak zawsze wiele, w końcu lato już się kończy, być może kogoś zostawiła dziewczyna, być może ktoś stracił pracę. Ktoś jest nieszczęśliwie zakochany a ktoś inny dostał mandat za złe parkowanie.

We współczesnym świecie znajduje się niezmiennie wiele powodów do bluesowej chandry. Krąży taki dowcip, że w dobie samosterujących się samochodów pozostaje nam już tylko czekać na piosenkę o bluesmanie, którego ciężarówka od niego odeszła.

Ktokolwiek nie czuje się na siłach, a jednak jest ciekaw wydarzenia, nie musi przecież grać ani śpiewać. Może wsiąść i ruszyć w drogę – wsłuchać się w turkot starego tramwaju i w dźwięki muzyki. Jest to wszak jedyna taka okazja!

Krzysztof Wydro, organizator Blues Bany mówi tak:

– W Stanach Zjednoczonych grało się na chodnikach, my gramy w tramwaju. Idea Blues Bany rodziła się bardzo powoli. Przekonujemy do niej muzyków, mieszkańców miasta oraz sponsorów. Mamy świadomość, że nasze wydarzenie ma charakter lokalny, chociaż muzycy grający w tramwaju przyjeżdżają do Bytomia z wielu śląskich miast, a nawet i spoza naszego województwa. W ten jeden dzień cała ulica ożywa.

Zapowiadane jest również „afterparty” – w godzinach wieczornych, po kursie Blues Bany. Dla tych, którzy się nie załapali albo dla tych, którym jeszcze będzie mało będzie druga okazja, mianowicie jam session w bytomskich Piwnicach Gorywodów.

 

 

źródło fot.: materiały prasowe organizatora

Możliwość komentowania jest wyłączona.