Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

06 października, 2020

Pałac w Michałkowicach znów zachwyca

Zakończył się trwający ponad rok drugi etap rewitalizacji michałkowickiego Pałacu Rheinbabenów, potocznie nazywanego „Zameczkiem” W ciągu najbliższych dni obiekt ma wznowić swoją działalność.

Jak informuje Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich, realizacja drugiego etapu modernizacji pałacu była jedną z najbardziej oczekiwanych tegorocznych inwestycji w mieście. Stanowiła ona kontynuację działań rewitalizacyjnych przeprowadzonych w latach 2017-2018, w ramach których odnowiono i podświetlono elewację oraz ozdobiono ją sztukaterią, wymieniono stolarkę okienną, nawierzchnię tarasu, a także wyremontowano dach. Wartość inwestycji wyniosła wówczas blisko 3,4 mln zł. Podczas drugiego etapu modernizacji, który rozpoczął się w lipcu 2019 roku, przeprowadzono kompleksowy remont wnętrz zabytkowego pałacyku. Wykonano w nim nowe posadzki, okładziny ścienne, odtworzono sztukaterie ścienne i sufitowe, wymieniono stolarkę drzwiową i instalacje wewnętrzne, a także zaopatrzono go w systemy sygnalizacji alarmu pożaru i oddymiania. Szczególną uwagę poświęcono renowacji oranżerii – ciekawostką jest to, że podczas jej remontu, na ścianie odkryto zamurowaną wnękę, a w niej na pokrytej tynkiem ścianie – polichromię, przedstawiającą egzotycznego ptaka siedzącego na gałęzi. Malowidło poddano pracom konserwacyjnym i aktualnie jest dekoracyjnym elementem oranżerii. Dzięki gruntownej modernizacji kolejny siemianowicki zabytek odzyskał blask. Koszt realizacji drugiego etapu inwestycji wyniósł blisko 8 mln zł.
Na całość przedsięwzięcia Gmina Siemianowice Śląskie pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, w wysokości ponad 5 mln zł.
W połowie października do obiektu mają powrócić sekcje artystyczne dla dzieci i młodzieży, spotkania dla seniorów, jak i wyjątkowe wydarzenia kulturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *