Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

10 stycznia, 2020

Palcem nie tylko po mapie.

Każdy pomysł na kolejną, interesującą, niebanalną podróż, by odkryć i zwiedzić jakiś nieznany albo mniej czy bardziej znany zakątek Polski lub świata, rodzi się zawsze w naszych głowach. Potem jest „burza mózgów” nad tym, czy pomysł da się zrealizować, następnie zarażamy do tego pomysłu jak największą ilość maniaków podróżowania, by na koniec zawędrować tam, gdzie nas jeszcze nie było… A po ciekawej wędrówce dzielimy się wrażeniami i próbujemy (skutecznie) zarażać następnych chętnych manią podróżowania. I tym sposobem działamy i wspólnie odkrywamy jako członkowie Stowarzyszenia Podróżników „Obieżyświat” nieznane zakamarki świata i Polski.
A wszystko zaczęło się w 2014 roku. Wówczas to narodził się pomysł wspólnego podróżowania i powstało „Koło Podróżników”. Rosnące zainteresowanie inicjatywą, intensywne spotkania i spontaniczne wycieczki sprawiły, że w 2016 roku zaistniało Stowarzyszenie Podróżników „Obieżyświat”. Działa ono na terenie gminy Świerklaniec i skupia członków z okolicy. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia są: obecna pani prezes Teresa Łukasik oraz Anna Kubik.

Początkowo Stowarzyszenie liczyło 16 członków. Obecnie ich liczba wzrosła do 100 i ciągle przybywa nowych chętnych na wojaże zarówno rzeczywiste, jak i wirtualne. Stowarzyszenie łączy ludzi, którzy pragną dzielić się ze sobą wiedzą i doświadczeniem, ciesząc się swoim towarzystwem, chcą wspólnie poznawać nasze piękne dziedzictwo kulturowe oraz krajów ościennych.
Spotkania służą ustalaniu przez uczestników wycieczek kierunków wyjazdów na najbliższy czas. Wśród proponowanych tras dominują te po naszej pięknej Ojczyźnie, która ma przecież tak wiele malowniczych miejsc zarówno tych bliskich, jak i dalekich: np. Żywiec, Żarki, Łódź czy Trójmiasto – wycieczka, która została dofinansowana z Małych Grantów „ Pamiętamy o Westerplatte”. W wycieczkach mogą brać udział tylko członkowie Stowarzyszenia.

Olbrzymia popularność i nieustannie zwiększająca się liczba stałych członków Stowarzyszenia Podróżników „Obieżyświat” to niewątpliwie, oprócz samej chęci podróżowania wśród działaczy, efekt dobrej organizacji i bogaty program wycieczek dopracowany w każdym calu. Cały program i pilotaż wycieczek jest organizowany przez panią prezes Teresę Łukasik. Cechy jej osobowości i urok osobisty sprawiają, że ludzie dobrze czują się w swoim towarzystwie i łatwo nawiązują kontakty, co powoduje, że atmosfera podczas kilkudniowej wyprawy scala grupę i panuje w niej dobra atmosfera.
Spotkania są organizowane w zależności od dostępności, w sali w GOK – u lub Gminnej Bibliotece w Nakle Śląskim, gdzie wyświetlane są slajdowiska i mają miejsce prelekcje. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a najbliższe odbędzie się 31 stycznia 2020 r. o godz. 18.00, tematem będzie „Toskania we wspomnieniach” – „z buta” czyli trekking w krainie cyprysów i winnic.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.