08 maja, 2019
Świecki Chór „Słowiczek” z Rudy Sląskiej Wirku powstał 28.02.1919 roku w Nowej Wsi a w 2019 roku będzie obchodził 100 lecie istnienia. Chór zasłynął na całą Polskę w XX leciu międzywojennym a to dzięki dyrygentowi Juliuszowi Kandziora(ur. 01.07.1898 zm.14.10.1970) mieszkańcowi Świętochłowic.
Juliusz Kandziora dyrygent Słowiczka w latach 1919 – 1960) który jako pierwszy podjął się wykonania dzieł kantatowych i oratoryjnych: „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego (zaprezentowane trzy razy: Wirek, Świętochłowice i Katowice – 1933 r.), „Stabat Mater” i „Te Deum” Antoniego Dworzaka (trzy razy: Wirek, Chorzów i Świętochłowice –1934 r.). Podczas premiery „Stabat Mater” i „Te Deum” swoją obecnością na widowni zaszczycili m.in. przedstawiciele Republiki Czeskiej z Konsulem Generalnym Prohaską oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Ponadto Juliusz Kandziora prowadził też takie chóry jak:
– „Damrot” w Katowicach,
– „Słowiczek” w Chorzowie Batorym,
– Chór Huty Kościuszko w Chorzowie,
– „Chopin” w Wirku,
– Chór Męski Huty Pokój w Nowym Bytomiu,
– Chór Huty Zgoda,
– Chór Huty Florian w Świętochłowicach,
– „Lutnia” w Opolu.
Zdjęcia pochodzą z archiwum własnego Chóru
Juliusz Kandziora wraz z Chórem Słowiczek na swoim koncie ma również osiągnięcia międzynarodowe, jak np. w roku 1946, kiedy to w Pradze na Festiwalu Młodzieżowym zdobył z Chórem Huty Florian drugie miejsce.
Dla upamiętnienia 100 lecia Stowarzyszenia Chór Mieszany Słowiczek w Rudzie Śląskiej pamięci Juliusza Kandziory w Centrum Kultury Śląskiej Lipiny odbędzie się koncert który poprowadzi Marian Makula. Więcej informacji na zał. plakacie.