Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

08 maja, 2019

Pamięci Juliusza Kandziory

Świecki Chór „Słowiczek” z Rudy Sląskiej Wirku powstał 28.02.1919 roku w Nowej Wsi a w 2019 roku będzie obchodził 100 lecie istnienia. Chór zasłynął na całą Polskę w XX leciu międzywojennym a to dzięki dyrygentowi Juliuszowi Kandziora(ur. 01.07.1898 zm.14.10.1970) mieszkańcowi Świętochłowic.

Juliusz Kandziora dyrygent Słowiczka w latach 1919 – 1960) który jako pierwszy podjął się wykonania dzieł kantatowych i oratoryjnych: „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego (zaprezentowane trzy razy: Wirek, Świętochłowice i Katowice – 1933 r.), „Stabat Mater” i „Te Deum” Antoniego Dworzaka (trzy razy: Wirek, Chorzów i Świętochłowice –1934 r.). Podczas premiery „Stabat Mater” i „Te Deum” swoją obecnością na widowni zaszczycili m.in. przedstawiciele Republiki Czeskiej z Konsulem Generalnym Prohaską oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Ponadto Juliusz Kandziora prowadził też takie chóry jak:
– „Damrot” w Katowicach,
– „Słowiczek” w Chorzowie Batorym,
– Chór Huty Kościuszko w Chorzowie,
– „Chopin” w Wirku,
– Chór Męski Huty Pokój w Nowym Bytomiu,
– Chór Huty Zgoda,
– Chór Huty Florian w Świętochłowicach,
– „Lutnia” w Opolu.


Zdjęcia pochodzą z archiwum własnego Chóru

Juliusz Kandziora wraz z Chórem Słowiczek na swoim koncie ma również osiągnięcia międzynarodowe, jak np. w roku 1946, kiedy to w Pradze na Festiwalu Młodzieżowym zdobył z Chórem Huty Florian drugie miejsce.
Dla upamiętnienia 100 lecia Stowarzyszenia Chór Mieszany Słowiczek w Rudzie Śląskiej pamięci Juliusza Kandziory w Centrum Kultury Śląskiej Lipiny odbędzie się koncert który poprowadzi Marian Makula. Więcej informacji na zał. plakacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *