17 lipca, 2019
Pan Igiełka
Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
Wydawać by się mogło, że to rozkoszne, choć kolczaste zwierzątko, jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić.
Akcja Kierowco zwolnij. Uważaj na jeże!”. Takie znaki pojawiły się ostatnio w Chorzowie.
Mają zwrócić uwagę na przechodzące drogą jeże. O bezpieczeństwo kolczastych zwierzaków postanowili zadbać okoliczni mieszkańcy, którzy zwrócili się z pomysłem zawieszenia znaków do chorzowskiego magistratu. Władze miasta przychyliły się do prośby mieszkańców. Na terenie Chorzowa stanęły dwa takie znaki – pierwszy w Chorzowie Batorym przy ulicy Czempiela, drugi w Centrum przy ulicy Lompy. Jeżeli spotkamy jeża nie należy go dotykać, ani zabierać do domu. Jeśli jest ranny należy zadzwonić do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Maria Wandzik