Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

17 lipca, 2019

Pan Igiełka

Pan Igiełka

Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
Wydawać by się mogło, że to rozkoszne, choć kolczaste zwierzątko, jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić.
Akcja Kierowco zwolnij. Uważaj na jeże!”. Takie znaki pojawiły się ostatnio w Chorzowie.
Mają zwrócić uwagę na przechodzące drogą jeże. O bezpieczeństwo kolczastych zwierzaków postanowili zadbać okoliczni mieszkańcy, którzy zwrócili się z pomysłem zawieszenia znaków do chorzowskiego magistratu. Władze miasta przychyliły się do prośby mieszkańców. Na terenie Chorzowa stanęły dwa takie znaki – pierwszy w Chorzowie Batorym przy ulicy Czempiela, drugi w Centrum przy ulicy Lompy. Jeżeli spotkamy jeża nie należy go dotykać, ani zabierać do domu. Jeśli jest ranny należy zadzwonić do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.