Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Ekologia

04 czerwca, 2022

Koniec okresu grzewczego to początek realizacji inwestycji w sieć


W ciepłych dniach Bytomski i Radzionkowski Alarm Smogowy – serwisy uruchomione przez PEC Bytom, rzadziej informują o kiepskiej jakości powietrza. Jednak spółka walczy ze smogiem przez cały rok. Już niebawem ruszą kolejne prace budowlane związane z realizacją inwestycji zaplanowanych na 2022 rok. W efekcie jeszcze więcej mieszkańców Bytomia i Radzionkowa będzie mogło korzystać z ciepła systemowego i coraz rzadziej na mapach Alarmów Smogowych będą się pojawiały wartości niebezpieczne dla zdrowia.

Nad modernizacją dotychczasowych oraz budową nowych węzłów i sieci ciepłowniczych będzie czuwać nowy prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. We wtorek, 24 maja z funkcji prezesa zarządu został odwołany Henryk Dolewka. Decyzją Rady Nadzorczej, nowym prezesem Spółki, która zaopatruje w ciepło mieszkańców Bytomia i Radzionkowa został Sławomir Kamiński. Sławomir Kamiński ma 41 lat i od ponad dwóch dekad pracuje w PEC Bytom, od 2019 r. jako dyrektor ds. technicznych. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej na Wydziałach Zarządzania (specjalności: zarządzanie produkcją, zarządzanie zespołami pracowniczymi) oraz Inżynierii i Ochrony Środowiska (specjalność: urządzenia sanitarne); obecnie w trakcie studiów podyplomowych MBA w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Nowe podłączenia

PEC Bytom przyłączył już do sieci ok. 37 tys. mieszkań w Bytomiu i ok. 2,2 tys. w Radzionkowie. Zbliża się koniec okresu grzewczego, a to oznacza rozpoczęcie prac budowlanych związanych z kolejnymi inwestycjami. Wśród zadań na najbliższe miesiące są budowy przyłączy sieci ciepłowniczych wraz z zabudową węzłów cieplnych w budynku Przedszkola nr 58 przy ul. Nowej 66 w Miechowicach, zaplecza socjalnego zespołu boisk treningowych przy ul. Piłkarskiej w Śródmieściu oraz przy budynku mieszkalno-usługowym przy ul. Bławatkowej w Miechowicach.

W planach także prace modernizacyjne

W planach na 2022 rok są również prace modernizacyjne. Zakończyły się już prace ziemne dla budynków przy ul. Strzelców Bytomskich 132-136 w Stroszku oraz ul. Palińskiego 1-3 w Łagiewnikach, a do połowy czerwca powinny zakończyć się prace ziemne dla budynku przy ul. Obywatelskiej 5 w Szombierkach. Pozostałe modernizacje obejmą budynki mieszkalne w Śródmieściu przy ul. Murarskiej 10, Kruszcowej 11, Piekarskiej 5, Korfantego 8 i 8a oraz budynek Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Matejki 15; w Rozbarku przy ul. Musialika 1 i 3; w Łagiewnikach przy ul. Armii Krajowej 18, Łagiewnickiej 19 (17-23) oraz w Miechowicach przy ul. Racjonalizatorów 50 i ul. Bławatkowej. Z kolei w Radzionkowie modernizacja systemu ogrzewania obejmie budynek mieszkalny przy ul. Knosały 20 oraz budynek Technikum nr 13 przy ul. Nałkowskiej 2. Finalne zakończenie wszystkich inwestycji planowane jest najpóźniej do końca października.

Ciepło systemowe to komfort dla odbiorców i środowiska

Ciepło systemowe to nie tylko komfortowe rozwiązanie dla odbiorców, ale przede wszystkim pozytywny wpływ na ekologię. – Zakończone i prowadzone inwestycje przekładają się na ograniczenie emisji pyłów zawieszonych o ok. 8-18 ton rocznie oraz CO2 o ok. 4,6 tys. ton rocznie. Nowe podłączenia i modernizacje zaplanowane na 2022 rok obejmą w sumie 203 lokale mieszkalne i 4 jednostki publiczne. Łączny koszt wszystkich zadań inwestycyjnych związanych z nowymi podłączeniami to 3,7 mln zł. Na zadania dotyczące modernizacji przeznaczona jest kwota 3,08 mln zł; w tym dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 1,3 mln zł. – wylicza Sławomir Kamiński.

Możliwość komentowania jest wyłączona.