Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

08 września, 2022

Piękno tarnogórskich korzeni


Przed nami Gwarki Tarnogórskie, święto nawiązujące do górniczych tradycji
Tegoroczna odsłona Dni Gwarków odbędzie się w dniach 8-11 września 2022 roku w Tarnowskich Górach. Współorganizatorem święta jest Województwo Śląskie.

„Województwo śląskie słynie z różnorodności, przywiązania do tradycji i korzeni, z których wszyscy wyrastamy i które dały impuls do rozwoju regionu. Dni Gwarków w Tarnowskich Górach są przykładem na to, jak ważne jest dla nas dziś kultywowanie tradycji lokalnych, zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, bo choć województwo się ciągle zmienia i modernizuje, to jesteśmy dumni z przemysłowego dziedzictwa, które zbudowało potencjał gospodarczy regionu i ukształtowało w nas przywiązanie do wspólnych wartości. Tarnogórskie Gwarki to święto wyjątkowe; ukłon dla naszych przodków i ich ciężkiej pracy, ale przede wszystkim żywa lekcja historii, przybliżająca uczestnikom ważne epizody z dziejów miasta i regionu. Barwny korowód, który przemaszeruje ulicami miasta, to wydarzenie z wieloletnią tradycją, przyciągające mieszkańców i gości, którzy przybywają w tym dniu do Tarnowskich Gór, by móc dotknąć tradycji i poczuć ten wyjątkowy klimat zaklętej w mieście historii. Jestem pewien, że tegoroczna odsłona święta pozwoli nam przenieść się w czasie, poczuć klimat tych miejsc, dotknąć przeszłości i docenić wyjątkową więź z ludźmi, którzy w pocie czoła wykuwali przemysłową potęgę Tarnowskich Gór i Śląska, a przy okazji świetnie się bawić przy dźwiękach muzyki, zasmakować w lokalnej kuchni i spędzić czas w gronie najbliższych, doceniając piękne karty wspólnego dziedzictwa” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

„Dni Gwarków” nawiązują do „zabaw i komedyj” organizowanych podczas jarmarków miejskich. Od 1561 roku jeden z nich odbywał się na początku września. „Dni Gwarków” odwołują się również do święta górniczego obchodzonego 16 lipca na pamiątkę ponownego odnalezienia rud srebronośnych niedaleko Tarnowskich Gór w 1784 roku. Po raz pierwszy „Dni Gwarków” zorganizowano w 1957 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej. Ważnym punktem wydarzenia jest pochód gwarkowski, impreza z ponad sześćdziesięcioletnią tradycją, jedno z największych cyklicznych widowisk ulicznych w Polsce. Barwny korowód przemierza ulice Tarnowskich Gór, prezentując bogactwo ich przeszłości i teraźniejszości.

Program Gwarków to cztery dni wypełnione licznymi atrakcjami. Na scenie wystąpią m.in. Czesław Mozil, Małgorzata Ostrowska, Smolasty, Nocny Kochanek, Mrozu i Lady Pank. To również wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. XVIII Tarnogórski Bieg Sedlaczka, Rzymski Piknik Rodzinny, turnieje brydża sportowego i tenisa stołowego, kiermasz sztuki i rzemiosła artystycznego oraz atrakcje przygotowane przez Muzeum w Tarnowskich Górach. Wydarzenie zakończy pokaz sztucznych ogni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.