Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

31 lipca, 2019

Pierwsze Centrum Wsparcia Psychicznego oraz Centrum Zdrowia 65 + w Tarnowskich Górach

Pierwsze Centrum Wsparcia Psychicznego oraz
Centrum Zdrowia 65 + w Tarnowskich Górach

Jest takie zjawisko w psychologii, które nazywa się zjawiskiem „drzwi obrotowych”, polega ono na tym, że pacjent przychodzi do szpitala z powodu jakiegoś kryzysu, problemu. Następie zostaje podleczony i czuje się dobrze, objawy mu mijają. Natomiast szpital psychiatryczny to jest taka czapa ochronna i zwykle ci pacjenci po wypisaniu do domu nie wytrzymują presji – zderzenia się z rzeczywistością, codziennymi problemami i następuje powrót do szpitala stąd zjawisko „drzwi obrotowych” – mówi dr hab. Robert Pudlo.
Inicjatorem idei otwarcia Centrum Wsparcia Psychicznego oraz Centrum Zdrowia 65+ jest Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach. Centrum powstało w wyremontowanym budynku przy ul. Opolskiej 21 G, gdzie dawniej był Oddział Wewnętrzny tarnogórskiego szpitala. Natomiast psychiatra dr hab. Robert Pudlo został poproszony o napisanie programów dla dwóch grup beneficjentów.
Pierwsza grupa osób, to osoby z rozpoznanymi zaburzeniami psychicznymi zwłaszcza ci, którzy mają problemy z codziennym funkcjonowaniem. Zakwalifikować do projektu mogą się tylko osoby z powiatu tarnogórskiego, pełnoletnie z szeroko rozumianymi zaburzeniami psychicznymi, w tym: depresją, stanami lękowymi, nerwicą i schizofrenią. Dla drugiej grupy osób czyli Grupy Starszej – Osoby po 65 r. ż, które mają jakąś niepełnosprawność, oraz braki w zakresie sfery poznawczej, zaburzenia pamięci. U każdej osoby starszej rozwijają się choroby tj: otępienie, depresja oraz objawy Parkinsona w różnym natężeniu. Nie możemy przyjąć do programu osób uzależnionych od alkoholu oraz wszelkich innych substancji psychoaktywnych, gdyż to zdezorganizowało by nam prace podczas terapii.
Naszym priorytetowym zadaniem jest pomóc pacjentowi uporać się z szokiem związanym z powrotem do domu ze szpitala. Chcielibyśmy stworzyć program, który jest nastawiony na poprawę sprawności pacjenta, przy czym sprawność należy rozumieć w szerokim kontekście, bo to musi być i sprawność fizyczna. Na ogół się o tym nie mówi, ale osoby z zaburzeniami psychicznymi mają ograniczenia fizyczne, somatyczne. W czasie rehabilitacji będziemy starali się ją usprawnić, choć w niewielkim stopniu. Rehabilitacja w ciągu dnia będzie trwała od śniadania do godz. 16:00 ze względu na dojazd. W ciągu dnia będą trzy posiłki, mamy zamówiony już catering, chwile po śniadaniu będzie 5 sesji treningowych w zależności od potrzeb, będą to sesje fizjoterapeutyczne, jak i sesje poznawcze. Cykliczne dzienne turnusy aktywizacji będą trwały 3 miesiące. Popołudniu nastawiamy się na zajęcia edukacyjne, które polegać będą na zwiększaniu wiedzy pacjenta i rodziny o jego chorobie, dolegliwościach oraz o tym jak zdrowe odżywianie ma pozytywny wpływ na nasz nastrój i poprawia wyniki ich leczenia.

Mamy zaplanowane także wyjścia do miasta, dlatego iż osoby z zaburzeniami psychicznymi, doskonale wiedzą jak są w społeczeństwie odbierane, chcemy przełamać ta barierę, stereotypy. Zacząć socjalizację w społeczeństwie – będziemy wychodzić do kina, muzeum.
W Centrum Wparcia można także ćwiczyć sprawności poznawcze i intelektualne. Jedną z najatrakcyjniejszych terapii jest Metoda Terapii Biofeedback, to nieinwazyjna, bezbolesna technika treningu mózgu. Terapia ta zwiększa możliwości intelektualne i usprawnia procesy poznawcze oraz poprawia efektywność pracy, pozwala uzyskać równowagę psychiczną i zwiększa odporność na stres. Natomiast poprawa sprawności społecznej i organizacyjnej dzieje się poprzez treningi umiejętności, polegający to na tym, że wybiera się te obszary z którymi pacjent ma najwięcej problemów i ćwiczy się jak jazdę na rowerze.
Centrum Wsparcia Psychicznego oraz Centrum Zdrowia 65+ mają wykraczać ponad standardy NFZ, zależy nam żeby naszych pacjentów jak najbardziej usamodzielnić, potrzeby w tym zakresie są nieograniczone, bo tych osób z powodu wieku, niesprawności oraz zaburzeń psychicznych jest naprawdę sporo.
Psychiatria oraz Geriatria to dwie gałęzie medycy, które są najbardziej zaniedbane przez NFZ, przypominają one dwie toczące się kule śnieżne.
Niebywałe plusem projektu jest to, że łącznie będzie zatrudnionych 29 osób personelu na 46 beneficjentów obu programów. Niestety minusem jest, że projekt potrwa tylko rok, nad czym ubolewamy.

Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.