Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

20 czerwca, 2019

Pierwszy dzień lata

Pierwszy dzień lata

Lato to jedna z najbardziej upragnionych pór roku, dzieci i młodzież zaczynają wtedy wakacje, a dorośli urlopy wypoczynkowe. Cały okres letni sprzyja przyjemnym aktywnościom oraz podróżowaniu.
Pierwszy dzień lata, czyli przesilenie letnie przypada 21 czerwca i jest to najdłuższy dzień w roku. Lato trwa przez trzy kolejne miesiące (do 23 września). 21 czerwca rozpoczyna się kalendarzowe lato. Data kalendarzowego lata nie zawsze pokrywa się z latem astronomicznym, choć jest to możliwe. Zwykle różnica wynosi jeden dzień. Wynika to z maksymalnego wychylenia Ziemi w kierunku Słońca. Wówczas najdłuższy dzień w roku trwa około 16 godzin.
W Polsce i innych państwach słowiańskich obchodzi się natomiast Dzień Kupały. W ten sposób lato witali już nasi przodkowi, którzy rozpalali ogromne ogniska nazwane sobótkami, tańcząc przy tym i śpiewając. Dziewczęta puszczały w rzece wianki z zapalonymi świecami w nadziei, że jakiś kawaler wyłowi je z wody. Miało to zapowiadać szybkie zamążpójście. Stąd Noc Kupały nazywana jest słowiańskimi Walentynkami. Innym rytuałem podczas pierwszego dnia lata było zanurzenie się w wodzie, gdyż wierzono że w ten sposób można zapewnić sobie urodę, powodzenie i zdrowie. Ważnym elementem pierwszego dnia było poszukiwanie magicznego kwiatu paproci.
Ostatecznie, mimo różnych zwyczajów, coraz więcej osób ma świadomość tego, że warto kultywować dobre zwyczaje, w których zawarta jest pamięć o naszych przodkach i zarazem pamięć o początkach naszej własnej kultury. Dlatego warto, uczestniczyć w festynach rodzinnych i piknikach słowiańskich, jakie są organizowane w czasie Nocy Kupały, dodatkowymi atrakcjami są warsztaty plecenia wianków oraz ich wodzenie.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.