Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Pijani kierowcy w śląskich więzieniach

Dzień Bezpiecznego Kierowcy i wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców, to doskonała okazja, by przypomnieć, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków to nie tylko przestępstwo, ale i szybka droga do spowodowania wypadku.

Aktualnie w śląskich więzieniach przebywają 92 osoby skazane za spowodowanie wypadku lub katastrofy będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Samych tzw. pijanych kierowców – kierujących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, przebywa obecnie 669, na ogólną liczbę 5907 wszystkich skazanych. Liczby przerażają, ale jeszcze bardziej przeraża fakt, że za każdym takim zdarzeniem stoją ofiary i traumatyczne przeżycia rodzin i bliskich. Po obu stronach.

Więziennicy szukają nowych sposobów na profilaktykę. Współpracują z Policją czy ratownikami medycznymi, którzy uczą jak ratować ludzkie życie i udzielić pomocy przedmedycznej ofierze wypadku. Podczas realizacji zajęć obok psychoedukacji na temat wpływu alkoholu na organizm kierowcy, autodiagnozy, oceny skłonności do zachowań ryzykownych na drodze, często stosowanym narzędziem są np. alkogogle.

W śląskich jednostkach penitencjarnych odbywają się cyklicznie programy resocjalizacyjne z zakresu profilaktyki uzależnień oraz skierowane bezpośrednio do tzw. pijanych kierowców (program HIOB) bądź inne z tego zakresu. Np. w ZK Cieszyn/OZ Bielsko Biała psycholog zrealizowała w maju br. program kierowany do sprawców przestępstw komunikacyjnych pod wpływem alkoholu o nazwie „Bezpiecznie na drodze”, którego elementem była również prelekcja policjantki na temat przepisów ruchu drogowego, prowadzona on-line. Z kolei w ZK Zabrze psycholodzy poza wspomnianym HIOB-em prowadzą program „Piłeś – Nie jedź”, a w AŚ Gliwice są to programy „Piłeś, nie jedź” oraz „Pomyśl, zanim będzie za późno”. W AŚ Bytom w lipcu rozpoczęto realizację programu psychokorekcyjnego dla kierowców odbywających karę więzienia za jazdę w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholuHIOB, wcześniej odbył się program readaptacyjny z zakresu przeciwdziałania przestępstwom komunikacyjnym dla skazanych z art. 178A Kk pt. Świadomy kierowca.

W najbliższą sobotę 24 lipca w ZK Wojkowice zostanie dla skazanych odprawiona msza św. w intencji kierowców i ofiar przestępstw komunikacyjnych połączona ze święceniem pojazdów służbowych. Jest to związane ze wspomnieniem Św. Krzysztofa – patrona kierowców w dniu 25 lipca oraz Dniem Bezpiecznego Kierowcy.

tekst: mjr Justyna Siedlecka
zdj. archiwum Służba Więzienna

Możliwość komentowania jest wyłączona.