Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

27 sierpnia, 2022

Po szychcie czas na fajrant!

Po szychcie czas na fajrant – to motyw przewodni tegorocznej INDUSTRIADY, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Wydarzenie odbędzie się 3 września i tradycyjnie będzie miało swoją rudzką odsłonę na zabytkowej kolonii robotniczej przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek. Impreza towarzysząca zostanie z kolei zorganizowana na zabytkowym dworcu w Chebziu, który uzyskał status obiektu zaprzyjaźnionego INDUSTRIADY. Jak zwykle w obu obiektach nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów i animacji oraz ciekawostek dla miłośników historii i kultury. Udział w rudzkich wydarzeniach jest bezpłatny.


Kolonia Robotnicza Ficinus /ul. Pawła Kubiny 24/

Świętowanie na Ficinusie rozpocznie się w samo południe spotkaniem z postaciami z ballad
i romansów Adama Mickiewicza. O godz. 13:00 przez Ficinus przejdzie uroczysta parada. Orszak sprzed kościoła ewangelickiego poprowadzi Orkiestra Dęta KWK „Pokój” oraz mażoretki z II Liceum Ogólnokształcącego. Towarzyszyć im będzie parada śląskich beboków i straszków. Po przemarszu będzie można wysłuchać koncertu orkiestry pod dyrekcją Jacka Kampy i obejrzeć występ mażoretek. Program artystyczny przygotowały również dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 19 na Ficinusie, Ich występ zaplanowano na godz. 14:45. Na rudzkiej INDUSTRIADZIE nie może zabraknąć akordeonistów im. Edwarda Huloka pod kierunkiem Roberta Kiera, którzy od 75 lat podtrzymują śląskie tradycje związane z muzykowaniem. Ten wyjątkowy zespół z bogatym dorobkiem artystycznym wystąpi o godz. 15:30. Następnie /godz. 16:15/ będzie można przysłuchać się babskim klachom. Dorota Książek, laureatka licznych konkursów, m.in. Gryfny Godki w Piekarach Śląskich, przedstawi swoje monologi po śląsku, a Oliwia Stawicka, zdobywczyni III miejsca w regionalnym konkursie gwary śląskiej opowie o warzyniu. Ponownie w muzyczny nastrój przeniesie zebranych chór mieszany „Słowiczek”, którego koncert rozpocznie się o godz. 17:45. Od ponad 100 lat wirecki zespół starannie  pielęgnuje  miłość do muzyki i tradycji. Następnie prezentację o paradnym stroju śląskim przedstawi Mateusz Kitel, historyk z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka. Sporą dawkę humoru zapewni publiczności Inga Papkala, która wystąpi z recitalem o godz. 18:15. Z kolei o godz. 19:00 będzie można wysłuchać koncertu młodych artystów Amatorskiego Teatru „Pierro” działającego przy II LO w Rudzie Śląskiej. Tworzy go grupa energicznych młodych osób, które rozwijają swoją pasję pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal i Grzegorza Dudziaka. Występy artystyczne na scenie zakończy koncert Zespołu Kamraty, który rozpocznie się o godz. 19:45.

Organizatorzy przewidzieli również szereg atrakcji dla najmłodszych. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zorganizuje warsztaty artystyczne. Od 14:00 do 18:00,
o każdej pełnej godzinie odbędą się 3 bloki warsztatowe: „Kożdy mo swojego ptoka”, „Łogrodek we krzince” oraz „Nasze tasze na ślonski muster”. Uczestnicy będą dekorować drewniane figurki „ptoszków, króli i inkszyj gadziny”, tworzyć miniaturowe ogródki z żywych kwiatów, warzyw i ziół we wnętrzu własnoręcznie zdobionej drewnianej skrzynki oraz zdobić lniane torby motywami inspirowanymi dawnym śląskim rękodziełem. Na każdy z tych warsztatów konieczna jest rezerwacja miejsca /tel. 32 342 36 06/. Maksymalnie można wziąć udział w dwóch warsztatach. Z kolei na zajęcia pod hasłem „jesienne inspiracje” prowadzone przez Fundację Integracji
i Kreatywności Akuku w godz. 14:30 – 16:00 nie obowiązują zapisy. O 16:00 Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa zaprosi dzieci na półtoragodzinny program animacyjny „Madagaskar”.

Obok programu zaplanowanego na scenie i wokół Biblioteki Ficinus będzie również okazja do poznania historii osiedla i okolic. O godz. 12:00 rozpocznie się pierwsze zwiedzanie
z przewodnikiem pod hasłem „Fajrant. Idymy do dom”, kolejne zaplanowano o godzinach 14:00, 16:00 i 18:00. Zwiedzanie poprowadzi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz Andrzej Godoj – historyk, kierownik działu naukowo-oświatowego tej placówki. Będzie można obejrzeć wnętrze kościoła ewangelickiego, który jest nieodłącznym elementem Ficinusa oraz  dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o jednej z najstarszych kolonii robotniczych w regionie. Zbiórki chętnych na zwiedzanie przy budynku Biblioteki Ficinus /ul. P. Kubiny 24/.

W samym budynku Biblioteki Ficinus będzie można obejrzeć wystawę sztuki nieprofesjonalnej
z kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia oraz zajrzeć do tradycyjnej regionalnej kuchni, gdzie czekać będą śląskie maszkyty m.in. Piekarni – Cukierni Jakubiec.

Na pasażu Kubiny znajdą się również stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne. Będzie można zaopatrzyć się m.in. w wyjątkowe produkty, które tworzy z lawendy Anna Mazur czy miód z pasieki „Pasjonata”. Swoje rękodzieło zaprezentują również koronczarki, wyjątkowymi znaczkami i okolicznościowymi pocztówkami pochwalą się rudzcy filateliści, a hodowlę gołębi pokaże Kazimierz Płaczkowski. Będzie można spotkać się z Kazimierzem Szymeczko, autorem książek dla dzieci oraz zaopatrzyć się w wydawnictwa Muzeum Miejskiego. Różne pyszności będzie serwować Spiżarnia Starego Domu, Pani Lodzia i KarmaMa Bistro i Zioło.

Stacja Biblioteka /ul. Dworcowa 33/

Również w tym roku do świętowania przyłączy się Stacja Biblioteka, która ponownie została obiektem zaprzyjaźnionym INDUSTRIADY. Od godz. 12:00 będzie można oglądać wystawę prac malarzy amatorów działających w grupie artystycznej „Sztuka bez barier 14”, a dla chcących odkryć swój talent przygotowano plener malarski. Do godz. 15:00 dostępne będą sztalugi, pędzle, farby i płótna. Z kolei dla melomanów przygotowano „Winylowy koncert życzeń” – do wyboru będzie prawie 1000 tytułów płyt.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych: bańki mydlane, planszówki, malowanie twarzy, mini-golf. Między 13.00 a 14.30 odbędzie się program animacyjny pod hasłem „Madagaskar” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. O godz. 15:00 rozpocznie się spektakl teatralny dla dzieci „Podróż na koniec tęczy” w wykonaniu grupy „Lokomotywa”, autorstwa Moniki Czoik-Nowickiej. Z kolei w godz. 15.00-17.00 będzie można „Rzucić okiem na świat”. Przy pomocy gogli VR będzie można udać się w podróż dookoła świata lub w podróż w czasie. O 16:00 rozpocznie się fajrant przy grillu i muzyce grup: Asymetrio, Stiff Capella, Maszkety i Zespołu Ed-Ka.

Organizatorami rudzkiej odsłony INDUSTRIADY jest Miasto Ruda Śląska oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, a partnerem Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. INDUSTRIADA to wydarzenie, które już od 13 lat łączy mieszkańców, doceniających przemysłowy charakter naszego regionu. W organizację tegorocznej edycji włączyło się 41 obiektów w 25 miejscowościach oferujących 350 wydarzeń.

Podczas święta Szlaku Zabytków Techniki industrialne obiekty łączy sieć bezpłatnego transportu. Oficjalnymi przewoźnikami INDUSTRIADY są Związek Transportu Metropolitalnego oraz Koleje Śląskie. Bezpłatny przejazd możliwy będzie w dniu INDUSTRIADY, 3 września br.

Pełny program: www.rudaslaska.pl, www.industriada.pl.

Możliwość komentowania jest wyłączona.