Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Podpisz petycję

Podpisz petycję

W ciągu jednego tygodnia ponad 600 osób – mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego – podpisało petycję w sprawie przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii kolejowej nr 144 z Opola do Tarnowskich Gór.
Tarnowskie Góry od Opola w linii prostej dzieli 70 km. Linia kolejowa łącząca obydwa miasta jest jedną z najstarszych w Europie. Zamknięty dziś dla ruchu pasażerskiego odcinek został oddany do użytku 12 lutego 1857 roku. Niespełna rok później pociągi dotarły poprzez Opole do Wrocławia. Pociągi pasażerskie na linii nr 144 kursowały w okresie międzywojennym i powojennym. Do czasu. Ostatni skład z 1 peronu tarnogórskiego dworca kolejowego w kierunku Opola odjechał osiem lat temu.
Teraz chcąc dojechać z Tarnowskich Gór do Opola (wielu młodych tarnogórzan studiuje na Uniwersytecie Opolskim) trzeba jechać przez Lubliniec albo przez Gliwice (do Gliwic tylko autobusem). Na przejazd trzeba poświęcić od 2 do 3 i pół godziny.
Oficjalną przyczyną zawieszenia kursów na tym odcinku, była niska frekwencja. W międzyczasie „udało się” zdemolować infrastrukturę na odcinku przebiegającym przez granicę województw opolskiego i śląskiego pomiędzy Kielczą a Tworogiem. Zdjęto trakcję elektryczną i zlikwidowano łącznicę nr 684 pozwalającą jechać z Tarnowskich Gór w kierunku Lublińca przez Krupski Młyn.
Sprawa reaktywacji ruchu pasażerskiego, co jakiś czas powraca, ale jak do tej pory bez skutku. W 2016 roku postulat taki na forum Sejmiku Województwa Śląskiego zgłaszała ówczesna radna Aniela Jany. W odpowiedzi poprzedni Zarząd Województwa stwierdził, że „obecnie nie planuje się uruchamiania połączeń w w/w relacji.”
W ciągu kilku najbliższych lat planowana jest odbudowa linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry — Zawiercie, dzięki czemu Katowice uzyskają kolejowe połączenie z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach. Autorzy petycji zauważają, że linia kolejowa nr 144 mogłaby zapewnić szybkie skomunikowanie tego lotniska również z Opolem.
Wiele mówi się też o ekologii, o czystym powietrzu. Tymczasem na trasie, na której istnieje tor kolejowy, pasażerów wożą spalinowe autobusy zamiast ekologicznych, elektrycznych pociągów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.