Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Podpisz petycję

Podpisz petycję

W ciągu jednego tygodnia ponad 600 osób – mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego – podpisało petycję w sprawie przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii kolejowej nr 144 z Opola do Tarnowskich Gór.
Tarnowskie Góry od Opola w linii prostej dzieli 70 km. Linia kolejowa łącząca obydwa miasta jest jedną z najstarszych w Europie. Zamknięty dziś dla ruchu pasażerskiego odcinek został oddany do użytku 12 lutego 1857 roku. Niespełna rok później pociągi dotarły poprzez Opole do Wrocławia. Pociągi pasażerskie na linii nr 144 kursowały w okresie międzywojennym i powojennym. Do czasu. Ostatni skład z 1 peronu tarnogórskiego dworca kolejowego w kierunku Opola odjechał osiem lat temu.
Teraz chcąc dojechać z Tarnowskich Gór do Opola (wielu młodych tarnogórzan studiuje na Uniwersytecie Opolskim) trzeba jechać przez Lubliniec albo przez Gliwice (do Gliwic tylko autobusem). Na przejazd trzeba poświęcić od 2 do 3 i pół godziny.
Oficjalną przyczyną zawieszenia kursów na tym odcinku, była niska frekwencja. W międzyczasie „udało się” zdemolować infrastrukturę na odcinku przebiegającym przez granicę województw opolskiego i śląskiego pomiędzy Kielczą a Tworogiem. Zdjęto trakcję elektryczną i zlikwidowano łącznicę nr 684 pozwalającą jechać z Tarnowskich Gór w kierunku Lublińca przez Krupski Młyn.
Sprawa reaktywacji ruchu pasażerskiego, co jakiś czas powraca, ale jak do tej pory bez skutku. W 2016 roku postulat taki na forum Sejmiku Województwa Śląskiego zgłaszała ówczesna radna Aniela Jany. W odpowiedzi poprzedni Zarząd Województwa stwierdził, że „obecnie nie planuje się uruchamiania połączeń w w/w relacji.”
W ciągu kilku najbliższych lat planowana jest odbudowa linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry — Zawiercie, dzięki czemu Katowice uzyskają kolejowe połączenie z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach. Autorzy petycji zauważają, że linia kolejowa nr 144 mogłaby zapewnić szybkie skomunikowanie tego lotniska również z Opolem.
Wiele mówi się też o ekologii, o czystym powietrzu. Tymczasem na trasie, na której istnieje tor kolejowy, pasażerów wożą spalinowe autobusy zamiast ekologicznych, elektrycznych pociągów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *