26 lipca, 2025
200 podręczników „ABC empatii”, wydanych przez Fundację Rodziny Czepczyńskich, z autografiami piłkarzy Górnika Zabrze trafiło 25 lipca do najmłodszych pacjentów Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. Nauka, która z nich płynie jest uniwersalna – wszyscy zasługujemy na szacunek, niezależnie od stanu zdrowia i własnej sprawności. Spotkanie w oddziałach pediatrycznych przy ulicy 3 Maja było okazją do rozmowy o działaniach Zabrza na rzecz osób z dysfunkcjami.
– Lektura „ABC empatii” przeniesie dzieciom, pacjentom szpitala, dużo nowej wiedzy. Książka powinna też być rozpowszechniana w szkołach, bo jest edukatorskim wsparciem dla nauczycieli. Czytelników przekonuje, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Wyjaśnia, jak zachowywać się w kontaktach z osobami z niepełnosprawnościami, jak odnajdować w codziennych sytuacjach. Ci, którzy dotąd ich nie doświadczyli, często nie wiedzą, jak zareagować. Czują skrępowanie. Dziś z przewodniczącym Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami Województwa Śląskiego, panem Tomaszem Jakubcem, prezesem Fundacji, panem Damianem Kupczykiem i dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Łukaszem Pachem miałam przyjemność wręczyć podręczniki dzieciom leczonym w Zabrzu. Do akcji włączyli się piłkarze Górnika Zabrza: pan Matus Kmet i pan Michał Sacek, obrońcy drużyny Trójkolorowych. Razem z innymi zawodnikami podpisali książki. Dzięki ich zaangażowaniu chcemy dotrzeć z naszym przekazem do większego grona odbiorców, tym bardziej że wśród osób z niepełnosprawnościami Górnik Zabrze ma zagorzałych kibiców, zrzeszonych w klubie – mówiła Ewa Weber, pełniąca funkcję Prezydent Miasta Zabrze.
Podręcznik „ABC empatii” to część projektu, który ma łamać stereotypy dotyczące osób z dysfunkcjami. Fundacja Rodziny Czepczyńskich bezpłatnie przekazuje książkę – zwykle po 100 egzemplarzy – szpitalom i oddziałom pediatrycznym w całej Polsce. Jej uzupełnieniem jest poradnik metodyczny dla nauczycieli. Całość rekomendują eksperci jako przykład dobrej praktyki, dające uczniom szansę na dobrostan emocjonalny oraz na przebywanie w przyjaznym środowisku szkolnym.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Zabrzu