Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

30 marca, 2020

Policjanci kontrolowali miejsca wypoczynku i rekreacji


Za nami słoneczny weekend. Wiele osób zdecydowało się opuścić swoje domy i korzystać z dobrej pogody. Niestety, pomimo apeli, nie każdy zrobił to w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi zasadami. Miejsca, które najchętniej odwiedzają mieszkańcy kontrolowali policjanci, a wobec osób łamiących nowe przepisy wyciągali konsekwencje.

Podczas weekendu policjanci zachęcali mieszkańców do pozostania w domach. Oprócz sprzętu nagłaśniającego w radiowozach, poprzez który przekazywali mieszkańcom komunikaty, umundurowani i nieumundurowani policjanci sprawdzali miejsca rekreacji, do których podczas ciepłych dni uczęszcza wiele osób. Stróże prawa kontrolowali przede wszystkim: parki, place zabaw, skwery, siłownie na powietrzu, dworce, boiska, akweny, a także uświadamiali i zachęcali spacerowiczów, sportowców i wędkarzy do ograniczenia do minimum kontaktów oraz unikania skupisk ludzki, ponieważ to jedna z podstawowych zasad w walce z panującą epidemią. Policjanci sprawdzali również, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących zaleceń, a wobec osób łamiących obowiązujące przepisy wyciągali konsekwcencje.

Tylko wczoraj w całym województwie stróże prawa skontrolowali blisko 3,5 tysiąca różnych miejsc, obiektów oraz środków komunikacji. Policjanci ujawnili ponad 150 wykroczeń, głównie związanych z naruszeniem nowych przepisów. Stróże prawa przede wszystkim pouczali osoby o zachowaniu zgodnym z prawem, ale w przypadkach rażącego łamania obostrzeń i lekceważącego podejścia do obowiązujących zakazów karali również mandatami. 69 osób zostało ukaranych mandatami karnymi za popłenione wykroczenia, a wobec 45 skierowano do sądu wnioski o ukaranie.

Policjanci przypominają, że aby nie narażać siebie i swojej rodziny na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem, wychodzenie z domu należy ograniczyć do niezbędnego minimum, pamiętając o limicie przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia br. włącznie. W naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa te osoby, które ewidentnie będą wykazywać rażące lekceważenie prawa i zagrożenia muszą liczyć się z konsekwencjami i ukaraniem grzywną.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając nowych zasad bezpieczeństwa, narażamy życie i zdrowie innych osób! Bądźmy odpowiedzialni za siebie oraz swoich najbliższych!

Respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń — to nasze wspólne dobro! Zdyscyplinowanie w tym trudnym dla wszystkich czasie, zależeć może życie i zdrowie wielu osób. Dlatego nie bagatelizujmy poleceń i wytycznych instytucji państwowych, aby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem.

źródło: slaska.policja.gov.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.