Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

21 marca, 2019

„Pomaganie przez gotowanie” – akcja dotarła do Katowic

„Pomaganie przez gotowanie” – akcja dotarła do Katowic
Warsztaty kulinarne dla wychowanków domów dziecka i seniorów
Katowice – to tu odbędzie się pierwsza tegoroczna odsłona akcji „Pomaganie przez gotowanie” marki Knorr i Fundacji Samodzielność od Kuchni. Już 26 marca rozpocznie się cykl warsztatów kulinarnych dla wychowanków domów dziecka i seniorów. Finałowe, przedświąteczne gotowanie, odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17.00.

„Pomaganie przez gotowanie” to wspólna akcja marki Knorr oraz fundacji Samodzielność od Kuchni. Inicjatywa opiera się na organizacji warsztatów kulinarnych dla wychowanków domów dziecka według programu prowadzonego od trzech lat przez fundację Samodzielność od Kuchni. Dzięki warsztatom młodzież ma szansę nauki gotowania, której to umiejętności najczęściej nie zdobywa podczas pobytu w placówkach. Co równie ważne, w ten sposób wychowankowie domów dziecka przygotowują się do samodzielności, ucząc się właściwego gospodarowana i zarządzania domowym budżetem. Ponadto z młodzieżą gotują także seniorzy, co pozwala na wspaniałą międzypokoleniową wymianę wiedzy i doświadczeń oraz daje szansę zbudowania nowych relacji. Akcja rozpoczęła się w 2018 r. i ma charakter długofalowy. Łącznie w tym roku zaplanowanych zostało 16 warsztatów w 4 polskich miastach. Katowice zostały wybrane jako pierwsza tegoroczna lokalizacja, w której odbędzie się edycja przedświąteczna.
Warsztaty odbywają się w Pracowni Smaku, przy ul. Kościuszki 12/OFICYNA 9 (w bramie), w dniach 26 i 28 marca oraz 1 i 3 kwietnia o godz. 17.00. Biorą w nich udział wychowankowie czterech katowickich placówek i chętni seniorzy, w tym członkowie Rady Seniorów Miasta Katowice.

Założenia akcji „Pomaganie przez gotowanie”
Cykl warsztatów kulinarnych w ramach akcji „Pomaganie przez gotowanie” marki Knorr i fundacji Samodzielność od Kuchni to cztery spotkania, na których młodzież z domów dziecka oraz seniorzy wspólnie gotują. Celem cyklu jest wsparcie procesu usamodzielnienia młodzieży i aktywizacja seniorów. Na warsztatach uczestnicy uczą się gotowania, poszerzają swoje kulinarne kompetencje, odkrywają nowe smaki, poznają nieznane dotychczas składniki, mają okazję do kulinarnych eksperymentów. Zdobywają nowe kompetencje, a niektórzy z nich nawet odkrywają swoją pasję.
Co więcej, warsztaty kulinarne to także niezwykle cenna lekcja samodzielności. Gotowanie może być bowiem doskonałym pretekstem do tego, by pokazać, że mamy wpływ na to, co nas otacza, a każda nasza decyzja ma swoje konsekwencje. Przygotowywanie posiłków uczy podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za swoje działania. Doskonali umiejętności organizowania czasu i zarządzania budżetem. Każde warsztaty są również okazją do bycia razem i wspólnego przeżywania – to czas wspaniałych emocji i sposób na rozwijanie zdolności współpracy.
Organizowany w ramach akcji „Pomaganie przez gotowanie” cykl zakłada, że każdy z warsztatów skupia się wokół jednego tematu:
• jak planować zakupy,
• jak efektywnie wykorzystywać produkty,
• jak wykorzystać sezonowość produktów,
• jak zachować się przy stole.
Na każdym ze spotkań młodzież z domów dziecka oraz seniorzy, pod okiem szefów kuchni, przygotowują proste, ale jednocześnie atrakcyjne, inspirujące dania.
Wspólne gotowanie z osobami starszymi
Do uczestnictwa w warsztatach kulinarnych zapraszane są także osoby starsze, którym na co dzień doskwiera samotność i od których społeczeństwo często się dystansuje. Ich udział w akcji „Pomaganie przez gotowanie” to sposób na zaktywizowanie tej grupy. Biorąc udział w spotkaniach, mogą oni odczuć, że ich życiowe doświadczenie to ogromna wartość, która może także pomóc innym – wychowankom domów dziecka. Dzięki temu warsztaty są też okazją do nawiązywania relacji i budowania więzi – by uczestnicy poczuli ciepło rodzinnego domu.
Różnorodnie, czyli zdrowo
Warsztaty kulinarne mają również charakter edukacyjny. Uczestnicy dowiadują się, jak ważna jest zróżnicowana dieta – oparta na wykorzystywaniu produktów z różnych grup, stosowaniu rozmaitych technik przygotowywania posiłków, bazująca na różnorodności smaków, barw i zapachów. W ten sposób nasze posiłki będą dostarczać organizmowi niezbędnych witamin, składników odżywczych, w tym mineralnych, co jest elementem właściwego odżywiania się. Dzięki temu uczestnicy uczą się, jak odpowiednio komponować swój jadłospis.

Więcej informacji o akcji znajduje się na www.pomagamzknorr.pl
———————————————
O Fundacji Samodzielność od Kuchni:
Fundacja Samodzielność od Kuchni powstała, by pomóc przygotowywać młodzież z domów dziecka do samodzielności. Za powstaniem fundacji stoją Katia Roman-Trzaska, założycielka szkoły gotowania dla dzieci Little Chef, oraz Zuzanna Skoczek – edukatorka. Stworzona przez Katię Roman-Trzaskę w 2007 r. szkoła gotowania dla dzieci Little Chef przeszkoliła niemal 74 000 dzieci i była pierwszym impulsem do założenia fundacji. Od trzech lat Katia i Zuzanna prowadzą projekt Samodzielność od Kuchni dla młodzieży z domów dziecka, w którym udział wzięło około stu wychowanków. Właśnie podczas tych działań zrodził się pomysł fundacji, która w bezpośredni sposób pozwoliłaby skupić się na z pozoru prostym zadaniu, jakim jest samodzielność w przygotowywaniu posiłków. Gotowanie zwiększa poczucie własnej wartości, pomaga w budowaniu więzi, a może też otworzyć możliwości zawodowe.

Możliwość komentowania jest wyłączona.