Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Ponad 35 tys. firm w województwie śląskim korzysta z Małego ZUS plus

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2021 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Termin ten mija 10 i 15 lutego – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z Małego ZUS plus korzysta ponad 341 tys. osób w całym kraju. Najwięcej w województwie mazowieckim – ponad 52 tys. firm, potem w województwie wielkopolskim z liczbą 38 tys. płatników, a następnie województwo śląskie z 35 tys. przedsiębiorców opłacających Mały ZUS plus.
W województwie śląskim najwięcej płatników korzystających z Małego ZUS plus jest z terenu działalności Oddziału ZUS w Rybniku – 7,2 tys., następnie z Oddziału ZUS w Bielsku-Białej – blisko 6,8 tys. firm i z Oddziału ZUS w Zabrzu – prawie 5,7 tys. płatników. W Oddziale ZUS w Chorzowie do tej pory około 5,4 tys. firm jest na małym ZUSie plus, a w Oddziale ZUS w Częstochowie – 5,1 tys. płatników składek. Z terenu działalności sosnowieckiego Oddziału korzystających z tej ulgi jest obecnie 4,7 tys. przedsiębiorców. – Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Przedsiębiorcy spełniający warunki mogli zgłaszać się maksymalnie od 1 stycznia do 1 lutego 2021 roku – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dla kogo Mały ZUS plus
Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.
Termin na złożenie dokumentów rozliczeniowych
Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

źródło: ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *