Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

30 września, 2019

Porozumienie dla Świętochłowic

Porozumienie dla Świętochłowic

W poniedziałek, 30 września, miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Województwem Śląskiem, Miastem Świętochłowice a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A.

Przystąpienie do programu Pracownik+ Mieszkanie+, aktywizacja gospodarcza terenów inwestycyjnych, szkolnictwo zawodowe oraz obsługa inwestora – to główne punkty porozumienia, które w poniedziałek, 30 września w Świętochłowicach podpisali Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego, Daniel Beger – Prezydent Miasta Świętochłowice oraz Janusz Michałek – Prezes Zarządu KSSE S.A.

Porozumienie ma na celu nawiązanie współpracy w zakresie aktywizacji gospodarczej terenów inwestycyjnych w Świętochłowicach, ukierunkowanie sieci edukacyjnej na szkolnictwo zawodowe oraz dostosowania jej do potrzeb Pracodawców, a także stworzenie podwalin kompleksowej obsługi Inwestorów.

– Miasto Świętochłowice ma potencjał do tego by odbudować możliwości inwestycyjne natomiast Urząd Marszałkowski ma instrumenty by wspierać miasto. Miasto Świętochłowice zasługuje na to by rozwój gospodarczy był jeszcze bardziej dynamiczny – mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Prezes KSSE S.A., opowiadając o początkach współpracy z miastem podkreślał: – Udało się wypracować pewne kierunki, które mogą zmienić Świętochłowice na wiele lat do przodu – dodawał dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu KSSE S.A.

Kluczowym elementem porozumienia będzie realizacja projektu „Nowe Lipiny” w ramach programu Pracownik+ Mieszkanie+, obejmującego swoim zasięgiem rewitalizację tkanki mieszkaniowej najbardziej zdegradowanej dzielnicy miasta. Świętochłowice są drugim miastem w Polsce i w województwie śląskim, które przystępuje do programu mającego na celu aktywizację na rynku pracy dwóch grup społecznych. Pierwszą z nich stanowią osoby polskiego pochodzenia, kulturowo związane z krajem, ale z powodów historycznych mieszkające dotąd poza jego granicami. Druga to osoby, chcące swoją aktywność życiową i zawodową związać z obszarem działalności KSSE – zwłaszcza ludzie młodzi, szukający stabilnego i długotrwałego zatrudnienia. Inicjatywa, która już niebawem zostanie wprowadzona w życie w Świętochłowicach, przyczynić ma się do poprawy sytuacji na rynku pracy i zapobiec negatywnym skutkom depopulacji.

– Bardziej wiarygodnych partnerów, do tego żeby pokazać, że miasto wychodzi na prostą w Metropolii nie ma. Wierzę, że tą dzisiejszą decyzją o podpisaniu porozumienia, które jest spektakularnym sukcesem dla miasta, uda się wdrożyć bardzo szybko i namacalnie te działania, które zostały zagwarantowane w porozumieniu – mówił Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic.

Pierwsze efekty gospodarczego przebudzenia Świętochłowic mieszkańcy odczują już wkrótce, a miasto zyska dzięki niemu szansę na rozwój i zasłużone miano samorządu przyjaznego przedsiębiorcom.

Możliwość komentowania jest wyłączona.