07 stycznia, 2021
Schudnę, rzucę palenie, przeczytam więcej książek, nauczę się języka obcego… To jedne z najpopularniejszych postanowień noworocznych, które robi większość z nas. Jednak dlaczego tak trudno jest nam ich dotrzymać?
Koniec roku, to czas, w którym uświadamiamy sobie, że nasze życie nie do końca wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Postanawiamy je odmienić poprzez długą listę postanowień noworocznych, które mają przynieść szczęście, zdrowie i sukcesy. Niestety, najczęściej dzieje się tak, że zostają one w sferze marzeń, a w nowym roku jesteśmy dokładnie tacy sami jak w poprzednim. Co jest tego powodem? Przede wszystkim nowy rok nie jest najlepszym momentem do postanowień. Dopiero co skończyły się święta, wyrwaliśmy się z szarej, nudnej, przytłaczającej rzeczywistości, a ostanie dni wyglądały zupełnie inaczej od pozostałych. Jesteśmy wypoczęci, wyspani, wspominamy mile spędzony czas w rodzinnym gronie, a to wszystko sprawia, że mamy więcej energii do działania. Przychodzi jednak nowy rok i ta „sielanka” pryska jak bańka mydlana. Wracamy do zwykłej codzienności, gdzie czekają na nas dawne obowiązki. Jesteśmy bardziej zajęci i zmęczeni, a co za tym idzie, brakuje nam siły i czasu na to, aby wytrwać w noworocznych postanowieniach. „Nowy rok, nowy/a ja” to znane powiedzenie osób, które wierzą w to, że już minutę po północy staną się nowymi, a przede wszystkim, lepszymi ludźmi. Niestety zmienia się tylko data, a my nadal jesteśmy tacy sami, z tymi samymi cechami, nawykami czy nałogami. Najważniejsze jest zachowanie rozsądku i dostosowanie celów do własnych możliwości. Nic nie stanie się z dnia na dzień, a zmuszanie siebie do czegokolwiek po prostu się nie sprawdzi. Większość postanowień noworocznych jest formą nakazu lub zakazu „zrobię to”, „przestanę tego”, a to wzbudza tylko w nas irytację. Dlatego też zamiast katować się w drodze do celu, a potem rezygnować i poddawać się, gdy nie widzimy natychmiastowych efektów, o wiele lepiej dążyć do tego, co sobie wyznaczyliśmy małymi krokami. Osoby, które chcą schudnąć, a nie lubią biegać, mogą zacząć od częstszych spacerów, a ci, którym zależy na lepszym odżywianiu, nie muszą od razu przerzucać się na zieleninę, wystarczy ograniczyć porcje posiłków i powoli poprawiać ich jakość. Kluczowe jest także, aby odpowiedzieć sobie na pytanie „po co to robię?”. Wielu z nas nie rozumie czym są postanowienia noworoczne, a postanawiamy coś, tylko dlatego, bo wszyscy tak robią. Często mówimy: „W nowym roku zacznę biegać”, ale po co? Żeby schudnąć, żeby być zdrowszym, żeby wystartować w maratonie? Jeśli odpowiemy sobie na pytanie, co chcemy tym osiągnąć, na pewno o wiele łatwiej będzie nam to zrobić.
Jak wynika ze statystyk, jedynie co 20-sta osoba, wyznaczająca sobie noworoczne cele, dotrzymuje ich w 100%. Prawdopodobnie wynika to ze zbyt dużych oczekiwań i wymagań, które sobie stawiamy. Zatem jednym z ważniejszych elementów skutecznego planowania oraz wprowadzania zmian w życie jest umiejętna ocena własnych możliwości. Według psychologów siła noworocznych postanowień nie leży w natychmiastowym efekcie, ale w zmianie sposobu myślenia oraz w motywacji do podjęcia owocnego wysiłku. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym zwiększymy szanse na powodzenie naszych planów. Po pierwsze, niech nasze deklaracje nie pozostają wyłącznie w głowie. Warto przelać je na papier, gdyż patrząc na nie codziennie, łatwiej będzie nam się zmotywować. Po drugie, pisząc postanowienia noworoczne, wyobrażajmy sobie kolejne małe kroki, przybliżające nas do ich realizacji. Istotna jest wizja pierwszych działań, które należy podjąć, a następnie wyznaczenie sobie czasu i ustalenie dat, do kiedy poszczególne etapy będą realizowane. Po trzecie, podzielmy się naszymi planami z najbliższymi osobami. W ten sposób nie tylko otrzymamy potrzebne w takich sytuacjach wsparcie, ale być może zyskamy kompana, z którym wspólnie będziemy dążyć do osiągnięcia celu. Ostatnim sposobem jest po prostu wiara w to, że się uda. Okazuje się, że nadzieja na sukces to bardzo ważny czynnik pomocny w realizacji postanowień noworocznych. Warto także pamiętać o tym, aby nie zrażać się niepowodzeniami, a w przypadku jeśli coś zakłóci realizację planu, szczególnie coś, na co nie mamy wpływu, nie rezygnujmy z całego przedsięwzięcia. Należy zweryfikować oraz dostosować plan do nowych okoliczności i działać dalej. Każdego, kto będzie chciał odmienić swoje życie, z pewnością napotkają trudne momenty, ale w takich chwilach liczy się wytrwałość i pozytywne myślenie.
Postanowienia noworoczne robi większość z nas, tylko nieliczni w nich wytrwają. Jednak niech nas to nie demotywuje. Zróbmy wszystko, aby nam też udało się odnieść sukces, a pomóc w tym może wyznaczenie realistycznych celów oraz stworzenie konkretnego planu działania. Nie zapominajmy również o tym, że swojego życia nie musimy zmieniać tylko z początkiem nowego roku. Każdego dnia starajmy się być lepszą wersją siebie, a dzięki temu zapewnimy sobie chociaż namiastkę tego, o czym marzymy.
autor: Martyna Majewicz
Najpopularniejsze
Najnowsze