Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

18 marca, 2020

Potrzebna krew!

Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę osób hospitalizowanych, apelujemy do Honorowych Dawców Krwi, jak również wszystkich zdrowych osób, aby w tym niezwykle trudnym czasie podzieliły się z innymi swoją krwią. Teraz jest ona szczególnie potrzebna.

Na stronach internetowych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa systematycznie aktualizowane są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi. Jednak fakt, że istnieją biorcy o różnych grupach sprawia, iż wszystkie grupy krwi są bardzo potrzebne. Najbardziej oczekiwaną jest krew grupy 0 RhD – (ujemne), którą posiada zaledwie około 7% Polaków. To jedna z rzadziej występujących grup krwi, ale okazuje się niezwykle cenna, gdyż w nagłych przypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być ona przytaczana każdemu biorcy.

Krew może oddać każdy w wieku 18-65 lat, kto jest zdrowy i waży powyżej 50-ciu kilogramów. W obecnej sytuacji należy się jednak przygotować na dodatkowe procedury w punkcie krwiodawstwa jakimi są: wstępny pomiar temperatury, pojedyncze wpuszczanie do punktu oraz dezynfekcja rąk.

Pamiętajmy, że pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew – wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców, Twoja krew jest jeszcze bardziej potrzebna! Dlatego też zachęcamy do zgłaszania się do centrów krwiodawstwa na terenie całej Polski.

autor: Martyna Majewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.