Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

06 czerwca, 2018

Poznaj historię śląskich osadników w Teksasie

źródło fot: Materiały prasowe

 

Dzięki sumiennej pracy wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic oraz Father Leopold Moczygemba Foundation z USA, nadarza się nam wyjątkowa okazja aby poznać losy XIX wiecznych emigrantów śląskich, którzy przebyli ocean, aby osiedlić się w Zatoce Meksykańskiej i stali się założycielami najstarszych polskich miejscowości na kontynencie amerykańskim. To wszystko w ramach wyjątkowej wystawy „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś”.

Na wystawie przedstawiona została historia emigrantów, archiwalne nagrania dokonane w Teksasie w 1963 r przez dziennikarzy radia Wolna Europa, oraz prawdziwe eksponaty z czasów Dzikiego Zachodu i przedmioty codziennego użytku dostarczone przez rodziny.

Prawdziwym fenomenem wystawy są jednak przedstawione fragmenty korespondencji a więc i żywy zapis języka śląskiego w formie w jakiej go używano ponad sto lat temu. Listy pisane przez Moczygembów czy Gawlików do rodzin budzą wielki uśmiech na twarzy współczesnego ślązaka i chociaż organizatorzy wystawy ostrzegają, że „Podjęcie próby czytania tych tekstów dzisiaj, w XXI wieku, to nie lada wyzwanie” to nie wszystkie fragmenty są jednakowo trudne, a ciepło tych wiadomości jest czytelne jak na dłoni.

 

„Jeżeli by ci się zaś kiedy przypomniało isz masz Prziaciela albo raczei Uika wameryce proszę nie zapomniei o mnie bardzo mię cieszy gdy list od ciebie otrzimam”

(fragment listu F. Gawlika z 1890 roku)

 

„Wszostym Tydniu obaczyliśmy Wyspa Domingo, bardzo piękna i wesoła na ktorei mieszkają sami Negrowie to jest Murzini, ana trzeci dzień Obaczyliśmy znowu Wyspa na imię Kuba na ktorei są piękne lasy.(…)

Tak dziękujemy Panu Bogu, że nas tak raczył Opatrzyć (…) i dziękujemy Panu Bogu że nas iusz ras z tei niewoli i utrapienia Egipskiego wyzwolić raczył adopomogł nam prziśćdo tak pięknej i wesołej ziemi Amerykańskiej; wktórei się nieznajdują takie Zdzierstwa ani Oszukaństwa ani Złodziejstwa ani Zazdrości iak na śląsku.

Jochan Gawlik i inni wszyscy

(fragment listu pisanego w Pannie Marii 7 stycznia 1856 roku)

 

Wystawę, która potrwa do końca lipca, można zobaczyć w Filii 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach przy ul. Piastów 20.

 

źródło: Slask-Texas.org

Możliwość komentowania jest wyłączona.