Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

28 czerwca, 2018

Dalsze protesty w katowickim Muzeum

4 czerwca informowaliśmy o trwającym proteście pracowników Muzeum Historii Katowic, związanym ze skandalicznie niskimi płacami. W rozmowie ze Śląska.TV jeden z protestujących przyznał, że „gdyby nie premia regulaminowa niektórzy pracownicy nie osiągali by nawet pułapu najniższej krajowej brutto”.

Akcja trwała dalej 9 czerwca b.r. podczas INDUSTRIADY i przyciągnęła sympatyków, którzy wyrazili swoją solidarność z sytuacją muzealników. Po proteście przedstawiciele Organizacji Zakładowej NSZZ ogłaszali:

-Akcję podjęliśmy w związku z biernością władz miasta, przedłużaniem sprawy i brakiem konstruktywnych spotkań z urzędnikami (apelowaliśmy o spotkanie z osobami decyzyjnymi). Ubraliśmy się w koszulki z hasłami dotyczącymi podwyżek, rozdawaliśmy ulotki informacyjne oraz wywiesiliśmy banery.

Równocześnie zapowiadali, że nadal oczekują na spotkanie z prezydentem miasta Marcinem Krupą, w celu przekazania mu postulatów i przedstawienia beznadziejnej sytuacji pracowników MHK.

-Jeśli mediacje nie przyniosą skutków, przewidujemy kolejne akcje informacyjne, protestacyjne, a być może – w przypadku braku jakichkolwiek kontrpropozycji – także strajk ostrzegawczy.

Kolejny protest jednak również nie przyniósł porozumienia w sprawie podwyżek. Akcja protestacyjna rozpoczęła się po raz kolejny, w piątek 22 czerwca. W czasie wernisażu wystawy „Nikifor. Samotność w Krynicy”, na którym w obecności licznych gości w tym duchownych, dyrektorów instytucji kulturalnych, radnych i samorządówców a także urzędników miejskich protest przybrał łagodną formę, acz był przez cały czas obecny i widoczny. Pracownicy nie chcąc deprecjonować swoich kolegów i koleżanek, organizatorów wystawy ubrali się na czarno i wywiesili jeden, niewielki transparent.

Przedstawiciele NSZZ poinformowali nas, że taka forma protestu nie pozostała niezauważona a goście wyrazili swoją troskę i zainteresowanie akcją, jednak nikt z zebranych nie odniósł się do tematu na forum. Fakt ten jest o tyle interesujący, że protest był tłem dla podniosłego wydarzenia – wiceprezydent Miasta Katowice Marzena Szuba wręczała odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przy takim obrocie spraw i braku zainteresowania ze strony miasta a także wobec dalszego braku ustępstw ze strony dyrekcji MHK można się spodziewać, że rozpocznie się całościowy strajk. Na razie ma się rozpocząć etap mediacji i to on rozstrzygnie, czy muzealnicy wywalczą podwyżkę płac, czy protest stanie się bardziej radykalny.

 

źródło fot.: materiały prasowe NSZZ w Muzeum Historii Katowic

Możliwość komentowania jest wyłączona.