Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Przed nami XIV Metropolitalne Święto Rodziny

W Zabrzu i w innych miastach naszego regionu trwają właśnie ostatnie przygotowania do XIV Metropolitalnego Święta Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl „Rodzinny dom, bezpieczna przystań”. Tegoroczne obchody potrwają do 12 czerwca.
Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

W tym roku wprawdzie epidemia koronawirusa uniemożliwia spotkania w szerszym gronie, jednak paradoksalnie mamy więcej czasu dla siebie, naszych bliskich i rodziny. Stwarza to wiele możliwości promowania tego, co w życiu człowieka jest najważniejsze – miłości i radości czerpanej z życia rodzinnego i jego lokalnej historii. Dlatego, aby wzmocnić rodzinne wspólnoty, podkreślić, że właśnie w rodzinie możemy się wzajemnie wspierać, udzielać sobie pomocy i pokonywać problemy, nie rezygnujemy z organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Tegoroczne świętowanie na dobre rozpocznie się 23 maja, a potrwa do 12 czerwca, kiedy to w Piekarach Śląskich zorganizowany zostanie III Bieg Trzeźwości im. księdza Bronisława Gawrona (Stadion MOSIR – Las Dioblina).

W niedzielę, 23 maja, o godz. 8.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Nabożeństwo odprawione zostanie w intencji jubileuszy małżeńskich. Msze św. w intencji rodziny będą tego dnia celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 11.15 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (30 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów.

Decyzje o realizacji ww. wydarzeń będą podejmowane przez poszczególnych organizatorów w zależności od sytuacji epidemicznej i obowiązujących wytycznych.

Szczegółowe informacje dotyczące 14. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

źródło: UM Zabrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *