Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Przelana śląska krew – 38 rocznica stanu wojennego

Stan wojenny to jeden ze stanów nadzwyczajnych, polegający na przejęciu administracji przez wojsko. Stan ten może być wprowadzony przez rząd danego kraju w celu przywrócenia porządku publicznego w wypadku takich zdarzeń jak zamach stanu czy w celu zdławienia opozycji politycznej.
38 lat temu wczesnym rankiem o godz. 6:00 gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny na obszarze ówczesnej PRL (Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej). Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, którą kierował gen. Jaruzelski. Celem operacji junty wojskowej było spacyfikowanie legalnie działającego od sierpnia 1980 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, w którego szeregach znalazły się miliony dorosłych Polaków.
Na terenie Śląska doszło do najkrwawszej pacyfikacji w okresie stanu wojennego – masakry przeprowadzonej przez ZOMO na terenie KWK „Wujek”, gdzie strajkowało ok. 3 tys. górników. Ogrom sił, które skierowano do kopalni – 1471 funkcjonariuszy MO i ZOMO oraz 760 żołnierzy, dysponujących 22 czołgami i 44 wozami bojowymi – jednoznacznie świadczył o zamiarach komunistów. Początek akcji „odblokowania” kopalni zaplanowano na 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego.

Krwawy rezultat zdławienia Kopalni „Wujka” – 9 zabitych i 23 rannych górników (nie licząc zatrutych gazem) przesądził o zakończeniu strajku w dniu masakry, 16 grudnia. Rany odniosło także kilkudziesięciu funkcjonariuszy milicji i żołnierzy. Najmłodszy z zastrzelonych górników miał zaledwie 19 lat, natomiast najstarszy 48 lat.
W okresie stanu wojennego i w kolejnych latach, w trakcie rozpędzania demonstracji, pacyfikacji strajków oraz w niewyjaśnionych okolicznościach zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób: w tym męczeńską śmiercią zginął bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Represje, w różnej postaci (zatrzymania, aresztowania, internowania, przymusowe ćwiczenia wojskowe, militaryzacja zakładów pracy, zawieszenie działania organizacji społecznych, zaostrzenie cenzury) dotknęły tysiące polskich rodzin.
Stan wojenny został zawieszony 31grudnia 1982 roku, a ostatecznie zniesiony 22 lipca 1983 roku. Od tej pory, aby oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń co roku organizowane są wystawy tematyczne i msze św. w intencji ofiar stanu wojennego.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.