Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

12 sierpnia, 2020

Przez Wisłę śladami prozy Jerzego Pilcha

W poniedziałek, 10 sierpnia w Wiśle odbyły się obchody rocznicy urodzin Jerzego Pilcha. Przed południem ulicami Wisły przeszedł spacer śladami prozy pisarza, a wieczorem w wiślańskiej bibliotece odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o pisarzu i dyskusja na temat upamiętnienia jego twórczości w Wiśle.

Spacer śladami prozy pochodzącego z Wisły pisarza poprowadziła Renata Czyż, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle. Spacer rozpoczął się przy dworcu kolejowym Wisła Uzdrowisko i prowadził przez najważniejsze miejsca związane z życiem pisarza w Wiśle. Uczestnicy spaceru mogli usłyszeć sporo historii związanych z konkretnymi miejscami, jak choćby budynek poczty, Plac Hoffa, dom w którym pisarz spędził dzieciństwo, dom na Parteczniku czy w końcu Cmentarz na Groniczku.

– Cieszę się że spacer spotkał się z takim zainteresowaniem a udział wzięli w nim zarówno mieszkańcy Wisły jak i turyści, w tym osoby doskonale znające prozę Jerzego Pilcha. Wspólnie przeszliśmy przez „centrum świata” pisarza i zmitologizowanej przez niego Wisły – mówi Renata Czyż.

Po południu w wiślańskiej bibliotece odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Film o Pilchu” oraz dyskusja na temat upamiętnienia prozy Jerzego Pilcha w Wiśle. Zgromadzeni mówili m.in. o stworzeniu szlaku śladami Jerzego Pilcha czy o festiwalu literackim w Wiśle.

– Mi zależy szczególnie na tym, żeby wszystkie formy upamiętnienia pisarza były zgodne z wolą jego rodziny. Oczywiście chcielibyśmy rozpocząć rozmowy na temat domu przy ul. Partecznik oraz o zorganizowaniu imprezy literackiej w naszym mieście. Oczywiście długie rozmowy jeszcze przed nami – mówił burmistrz Wisły Tomasz Bujok.
Źródło: UM Wisłą

Możliwość komentowania jest wyłączona.