Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

23 listopada, 2020

Przydrożne krzyże i kapliczki – Gmina Ożarowice

Przydrożne krzyże i zabytkowe kapliczki są często atrakcjami turystycznymi małych gmin i dużych miast. Choć ich historia jest często nieznana. Kilka takich obiektów, o których warto wspomnieć, znajduje się na terenie Gminy Ożarowice.

1. Kaplica w Niezdarze, ul. Gen. Świerczewskiego św. Jana Nepomucena

Znajdująca się przy drodze krajowej nr 78 kapliczka została postawiona w miejsce XIX wiecznej kapliczki św. Jana Nepomucena. Poprzedni obiekt stał w tym miejscu do roku 1990, kiedy to zaistniała potrzeba przeniesienia jej w związku z przebudową drogi. Od roku 2005 stoi nowa kapliczka, w której jest figurka świętego. Stara zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

2. Zabytkowa kaplica w Celinach św. Antoniego

Murowana kapliczka pochodzi z XVII wieku i została wzniesiona na niewielkim pagórku w centrum sołectwa Celiny. Według miejscowej legendy kapliczka ma charakter pokutny i została zbudowana przez okrutnego ojca, który w przypływie gniewu zabił swoją córkę. Dziewczyna zakochała się w ubogim młodzieńcu i to wywołało niepohamowany gniew ojca, który był ówczesnym dziedzicem Ożarowic. Patronem kapliczki jest św. Antoni. W ostatnich latach kapliczka została odrestaurowana, a teren wokół niej zagospodarowany.

3. Kapliczka pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach (# ul. Wolności i Piłsudskiego)

Murowana na planie kwadratu z czworoboczną wieżyczką i narożnikami frontalnymi, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się ona przy skrzyżowaniu dróg ul. Wolności z ul. Piłsudskiego w miejscu istniejącego w tym miejscu kiedyś krzyża. Przed wybudowaniem kościoła odprawiano w niej nabożeństwa majowe.

Autor: Weronika Herzog
Zdjęcie: ozarowice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *