Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

12 marca, 2020

Raciborski szpital będzie przekształcony

Decyzją ministra zdrowia w całej Polsce niektóre szpitale zostaną przekształcone w stricte zakaźne.

Organizujemy w tej chwili sieć szpitali jednoimiennych zakaźnych. W każdym województwie powstanie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej – zapowiedział dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił też, że przekształcone placówki będą wyposażone w sprzęt zarówno do leczenia objawów koronawirusa, jak i innych schorzeń.

W województwie śląskim rejonowy szpital w Raciborzu został wytypowany na ten, który zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia, zostanie przekształcony w szpital zakaźny. Wojewoda śląski, zaraz po otrzymaniu polecenia, skontaktował się organem założycielskim placówki, czyli ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą, prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym oraz dyrektorem szpitala Ryszardem Rudnikiem. Podczas dzisiejszego spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ustalano wstępnie sposób reorganizacji. Obecnie w placówce hospitalizowanych jest około 200 pacjentów i pierwszorzędną troską wojewody oraz starosty raciborskiego jest zapewnienie bezpiecznego przeniesienia ich do innych szpitali. – Na tę chwilę nie powiem dokładnie, w jaki sposób do tego podejdziemy. To duże przedsięwzięcie i tylko dzięki ścisłej współpracy z samorządem i szpitalem uda nam się to przeprowadzić w profesjonalny i bezpieczny sposób. Jesteśmy do pełnej dyspozycji starosty i dyrekcji placówki. Bardzo dziękuję za ich zrozumienie sytuacji i chęć realizacji. Obecnie wspólnie ustalamy plan działania – zapewnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Przekształcenie szpitala usprawni przede wszystkim proces diagnozowania, hospitalizowania i leczenia osób zakażonych. Cały proces odbywa się zgodnie ze ściśle określonymi procedurami sanitarno – medycznymi – począwszy od zgłoszenia do sanepidu, poprzez transport do szpitala, aż po hospitalizację po to, aby możliwie jak najbardziej zabezpieczyć otoczenie i samego pacjenta.

Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu? – Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśniał prof. Łukasz Szumowski.

Minister Zdrowia ponownie zaapelował o pozostawanie w miarę możliwości w domach i pokreślił, że podejmowane działania mają na celu jak najlepsze przygotowanie służby zdrowia do wzrostu liczby zachorowań. – Im później się to stanie, tym bardziej my, jako służba zdrowia, mamy szansę ratować ludzkie życie. Ale czy to będzie wcześniej czy to będzie później, to zależy tylko i wyłącznie od tego, czy my wszyscy jako Polacy będziemy zachowywali się odpowiedzialnie i pozostawali w izolacji! – zaznaczył prof. Łukasz Szumowski.

Na chwilę obecną w województwie śląskim stwierdzono 11 przypadków zakażenia koronawirusem, 23 osoby są hospitalizowane, w kwarantannie 156, zaś pod nadzorem sanitarnym 1276.
komunikat prasowy

Możliwość komentowania jest wyłączona.