Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

11 marca, 2020

Rekordowa pomoc


Rekordowe 100 mln zł wydano w ubiegłym roku na dobroczynność. Caritas Polska podsumowała rok.

Tylko w 2019 roku Caritas Polska udzieliła wsparcia ponad pół miliona potrzebujących, w ramach 26 programów realizowanych w Polsce oraz licznych projektów zagranicznych, prowadzonych w ponad 40 krajach na 5 kontynentach.

– – Przekroczenie bariery 100 mln złotych to przede wszystkim zasługa naszych darczyńców. Caritas znaczy miłość, a dla wszystkich pomagających wraz z nami ta miłość wiąże się z ofiarnością, za którą dziękujemy
– mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Ale niesienie pomocy przez Caritas nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania naszych pracowników i wolontariuszy – dodaje ks. Iżycki.

W ramach działalności krajowej Caritas Polska prowadzi 26 programów, dedykowanych niemal wszystkim grupom potrzebujących: dzieciom, seniorom, osobom wykluczonym, chorym, ubogim i bezdomnym. Co ważne, połowa z tych programów została zainicjowana w ciągu ostatnich trzech lat. W 2019 r. na tę część działalności organizacja przeznaczała największą pulę środków. Łącznie skorzystało z nich ponad pół miliona osób.

Najbardziej znanym programem największej organizacji charytatywnej w Polsce pozostaje „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, którego symbolem jest Wigilijna Świeca Caritas. Zapalając te świece Polacy zapewniają dzieciom z najbiedniejszych rodzin wakacyjny wypoczynek i stypendia rozwijające ich talenty. Najmłodszym dedykowane są również programy stypendialne „Skrzydła” czy „Dwa Talenty”, z których skorzystało już ponad 11 tys. dzieci z całego kraju, a także „Tornister Pełen Uśmiechów”, w ramach którego zakupiono ponad 170 tys. wyprawek szkolnych.

Caritas Polska aktywnie włącza się także w pomoc poza granicami Polski wspierając lokalne społeczności w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W Europie jest obecna m.in. na wyspach greckich i w dotkniętej wojną Ukrainie. W Afryce wspomaga m.in. uchodźców z Erytrei i Sudanu Południowego, natomiast w Ameryce dofinansowuje projekty w pogrążonej w chaosie Wenezueli czy na nękanym żywiołami Haiti. Dużo uwagi pracownicy Caritas Polska poświęcają także Azji, szczególnie Bliskiemu Wschodowi, gdzie sytuacja jest szczególnie napięta.

W ostatnim czasie organizacja prowadziła m.in. zbiórkę środków na utrzymanie odbudowanej po wojnie kliniki w zmagającym się z największym kryzysem humanitarnym we współczesnym świecie Jemenie. W ciągu niecałych czterech tygodni akcji Caritas Polska zebrała na ten cel ponad pół miliona złotych, co pozwoli na sfinansowanie opieki medycznej dla tysięcy potrzebujących jej Jemeńczyków. Równocześnie trwają przygotowania do kolejnej akcji związanej ze wsparciem dla tego regionu.

– Ten rok jest dla nas symboliczny. W październiku przypada 30. rocznica utworzenia Caritas Polska – organizacji, która nawiązuje do tradycji przedwojennej Caritas, zlikwidowanej przez komunistyczne władze 70 lat temu. Ta tradycja jest dla nas zobowiązaniem, a jednocześnie wielką motywacją do starań o to, aby jak najlepiej służyć wszystkim, którzy potrzebują pomocy
– podsumowuje ks. Marcin Iżycki.

Rok wcześniej organizacja przekazała 96 mln złotych, a w 2017 roku 38 mln. Dwa ostatnie lata to ogromny wzrost przychodów Caritas Polska, a co za tym idzie wydatków i liczby zrealizowanych projektów. (wh)
Weronika Herzog
Źródłó: Caritas Polska

Możliwość komentowania jest wyłączona.