Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

10 czerwca, 2020

Respiratory dla śląskich szpitali


11 szpitali w województwie śląskim otrzyma łącznie 30 respiratorów w ramach akcji #WdzięczniMedykom prowadzonej przez Caritas Polska. Pierwsze cztery urządzenia trafiły już do placówek w Jastrzębiu Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim, a pozostałe będą przekazywane w najbliższych tygodniach. Zakup respiratorów był możliwy dzięki wsparciu akcji Caritas Polska przez Fundację JSW darowizną w wysokości niemal 1 mln zł.


 – Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy polskim medykom w walce z koronawirusem. Jesteśmy tam, gdzie nasze wsparcie jest najbardziej potrzebne. Dzisiaj jednym z takim miejsc jest z pewnością województwo śląskie, dlatego w najbliższych tygodniach dostarczymy do szpitali w tym regionie 30 respiratorów
– mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Zakup tych urządzeń, ratujących zdrowie i życie osób chorych na COVID-19, nie byłby możliwy bez wsparcia Fundacji JSW dla naszej akcji #WdzięczniMedykom – podkreśla.


Od Raciborza po Pszczynę

Darowizna Fundacji JSW w całości przeznaczona zostanie przez Caritas Polska na opłacenie zakupu 30 respiratorów produkcji brytyjskiej, cieszących się̨ dobrą opinią polskich medyków. Urządzenia trafią do szpitali w 11 miastach: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Knurowie, Mikołowie, Pszczynie, Żorach, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Orzeszu, Cieszynie i Rybniku.

– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju w ramach akcji #WdzięczniMedykom organizowanej przez Caritas Polska otrzyma wsparcie w postaci respiratorów transportowych Para PAC Plus. W walce z chorobą jaką jest Covid-19 respiratory stanowią niezbędny sprzęt ratujący życie. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która od lat jest mocno zaangażowana w pomoc naszemu szpitalowi. W imieniu dyrekcji oraz personelu szpitala serdecznie dziękuję darczyńcom oraz Caritas Polska za okazane zaangażowanie we wspólną walkę z epidemią – mówi dr n. med. Józef Danek, specjalista w dziedzinie neonatologii, pediatra, a także specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej, p.o. z-cy dyrektora placówki ds. Lecznictwa.

Pierwsze cztery respiratory w tym tygodniu zostały przekazane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku oraz Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim. Pozostałe będą sukcesywnie dostarczane do pozostałych placówek ochrony zdrowia w województwie śląskim w kolejnych tygodniach. Zakończenie dostaw planowane jest na przełomie czerwca i lipca tego roku.

– Prawie milion złotych przeznaczyliśmy na zakup trzydziestu respiratorów dla szpitali w województwie śląskim. To nasz wkład w akcję Wdzięczni Medykom zorganizowaną przez Caritas Polska. Nowoczesne urządzenia trafią do szpitali w 11 miastach. Cztery z nich zostały już przekazane do placówek w Jastrzębiu Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Pieniądze na zakup respiratorów zostały przekazane za pośrednictwem naszej fundacji. To nie jedyne wsparcie dla służby zdrowia w czasie pandemii. Do tej pory Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczyła ponad cztery miliony złotych na dofinansowanie szpitali i na zakup niezbędnego sprzętu oraz środków higieny i ochrony osobistej. Chcemy i musimy być wszyscy solidarni, tylko wtedy stawimy czoła pandemii. Wspólna akcja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Fundacji JSW oraz Caritasu, największej organizacji charytatywnej w Polsce, pozwoliła na zakup respiratorów, które zwiększają bezpieczeństwo zdrowia naszych rodaków. Dla nas istotne jest to, że wspieramy szpitale działające na naszym terenie, pieniądze trafiają więc do mieszkańców naszego regionu. W takim celu powołaliśmy Fundację JSW. Zakup respiratorów to wydatek służący społeczności lokalnej
– mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW.

W ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska zamówiła już 100 respiratorów. Pierwsze urządzenia jeszcze w kwietniu zostały przekazane do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie oraz do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Obie placówki należą do ośrodków leczących osoby zarażone koronawirusem. Kolejne respiratory od Caritas sukcesywnie trafiają do polskich szpitali.

Kompleksowe wsparcie dla szpitali

Poza respiratorami Caritas Polska dostarcza szpitalom, a także hospicjom i zakładom opiekuńczo-leczniczym w całym kraju środki ochrony osobistej dla personelu medycznego oraz inne niezbędne wyposażenie. Do tej pory organizacja zakupiła już 100 tys. maseczek chirurgicznych, 9 tys. masek KN95 oraz 2 tys. przyłbic, 10 tys. kombinezonów ochronnych, a także 12 specjalistycznych łóżek szpitalnych. Wartość sprzętu i wyposażenia medycznego sfinansowanego dzięki kampanii #WdzięczniMedykom przekroczyła już 4,6 mln zł.

Kampania #WdzięczniMedykom rozwija się dzięki wsparciu darczyńców instytucjonalnych oraz indywidualnych. Na zebraną w jej ramach kwotę, poza środkami przekazanymi przez Fundację JSW, składają się m.in. darowizny od Fundacji Carrefour, firm Concordia, Generali, Gaz-System, sieci Lidl, AstraZeneca, PWPW, PGNIG, Felicity Estates, a także wielu osób, które zdecydowały się wspomóc zakup sprzętu i wyposażenia dla polskich medyków. Do akcji wciąż można się przyłączyć, szczegóły na www.caritas.pl/medycy.

Kampanię Caritas #WdzieczniMedykom można wesprzeć

• przekazując darowiznę̨ na stronie caritas.pl/medycy
• wysyłając SMS o treści MEDYK na numer 72052 (koszt 2,46 zł)
• wpłacając dowolną kwotę̨ na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty MEDYK)

źródło: Caritas Polska

Możliwość komentowania jest wyłączona.