Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

07 grudnia, 2020

Rewaloryzacja oficyny pałacu Tiele-Wincklerów zakończona.

Jeden z najpiękniejszych zabytków Bytomia odzyskał blask

Ponad 1,5 roku trwała odbudowa oficyny neogotyckiego pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu. Do tego, aby przywrócić świetność zabytkowi przekopano ponad 3,7 tys. ton gruzu i ziemi, zużyto 17 ton stali oraz 50 tys. cegieł. W ramach prac odtworzono historyczną bryłę fragmentu pałacu wraz z detalami, m.in. wnękami okiennymi nawiązującymi do stylu Tudorów czy krenelażami wieńczącymi wieżę. Zagospodarowany został także teren wokół pałacu. Wiosną przyszłego roku będzie tutaj tętnić życie kulturalne.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej, które pozyskaliśmy w 2012 roku, mogliśmy uratować ten niezwykły zabytek. Kiedy w lutym 2019 roku rozpoczynaliśmy odbudowę oficyny pałacu Tiele-Wincklerów, nie spodziewaliśmy się, że uda się osiągnąć tak spektakularny efekt. Dziś w miejscu ruiny stoi przepięknie odrestaurowany zabytek, w którym już wiosną przyszłego roku będą odbywały się wystawy, koncerty, warsztaty, a nawet śluby – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Jak przebiegały prace w oficynie pałacu
Odbudowa ruin oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach rozpoczęła się na początku 2019 roku. W ramach prac wykonawca – specjalizująca się w pracach budowlano-konserwatorskich firma DeS z Krakowa – odbudowała oficynę pałacu – jej historyczną bryłę i detale. Do tego celu zużyto około 17 ton stali i 49 tys. 756 cegieł w tym 16 tys. 703 cegieł gotyckich.
Prace związane z rewaloryzacją oficyny pałacu w Miechowicach rozpoczęły się w 2019 roku. ałkowita wartość projektu wynosi około 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to ponad 5,5 mln zł, zaś z budżetu państwa – 655 tys. zł.

Projekt „Rewaloryzacji zespołu pałacowego Tiele-Wincklerów zlokalizowanego w Parku Ludowym” dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla osi priorytetowej: V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów dla działania: 5.3. Dziedzictwo kulturowe dla poddziałania: 5.3.2. Dziedzictwo kulturowe – OSI.

Zdjęcia Archiwum UM Bytom/Grzegorz Goik i Hubert Klimek
Źródło: UM Bytom

Możliwość komentowania jest wyłączona.