22 stycznia, 2020
Nie od dziś wiadomo, że nie każdy je mięso. Dzieje się tak z różnych powodów; czy to kwestie smakowe czy etyczne. W ostatnich latach bardzo dużo osób zdecydowało się przejść na taką dietę nawet ze względu na modę.
Historia wegetarianizmu wywodzi się z Indii, a niezależnie od tego także z greckiego kręgu kulturowego (Wschodni obszar Morza Śródziemnego, południowe Włochy). W obu tych regionach od początku był integralną częścią religijno-filozoficznego systemu wierzeń. Nie udało się jak dotąd udowodnić, że wegetarianizm był powszechny u jakiegokolwiek innego narodu na tak wielką skalę. W antyku był on ograniczony do małej liczby zwolenników, którzy byli reprezentantami wyższych warstw społecznych i byli to filozofowie oraz uczeni. Duża część ludności odżywiała się nieprawidłowo i ich dieta była uboga w mięso. Ulubioną potrawą była ryba.
W późnym chrześcijaństwie i średniowiecznym Kościele wielu mnichów rezygnowało z mięsa w ramach ascezy. Wegetarianizm znacznie zyskał na znaczeniu pod koniec XIX wieku, kiedy to utworzono liczne stowarzyszenia wegetarianów.
Wegetarianizm jest to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb i owoców morza. Dotyczy również innych produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak smalec lub żelatyna. Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. Wegetarianizm to dla wielu osób sposób na życie. Bycie wegetarianinem często nie ogranicza się do stosowania diety bezmięsnej. Wiąże się często z działaniem na rzecz obrony praw zwierząt, wspieraniem działań mających na celu walkę z problemem głodu na świecie czy wspieraniem organizacji ekologicznych. Osoba stosująca dietę bezmięsną nie kupuje zazwyczaj kosmetyków, które były testowane na zwierzętach, albo które zawierają komponenty odzwierzęce. Listę przyjaznych zwierzętom kosmetyków przygotowuje Organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Popularne wśród wegetarian są również kosmetyki domowego wyrobu. Oprócz owoców i warzyw należy jeść produkty zbożowe, mleczne i tłuszczowe (na przykład awokado czy koks). Ziarna słonecznika, dyni, sezamu, orzechy i migdały są źródłem witamin, w tym z grupy B, oraz mikroelementów, np. cynku, wapnia, żelaza. Orzechy włoskie dostarczają też dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Każdy dostarcza innych składników odżywczych. Urozmaicając dietę, zmniejszamy niebezpieczeństwo, że eliminując mięso z diety, czegoś zabraknie.
Obecnie rynek kulinarny oferuje mnóstwo ciekawych propozycji smakoszom kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. W najbliższą niedzielę po raz kolejny odbyła się największa wegańska impreza w Polsce Veganmania 19 stycznia 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na stoiskach można było skosztować wegańskie wersje potraw kuchni włoskiej, gruzińskiej, koreańskiej, japońskiej, kolumbijskiej, czy syryjskiej. Oprócz jedzenia, obecne były marki oferujące naturalne, ręcznie robione kosmetyki, odzież i akcesoria wykonane bez użycia materiałów pochodzenia zwierzęcego, czy produkty dla zwolenników idei zero waste, takie jak przenośne składane kubki, czy wielorazowe woreczki na warzywa i owoce. Można było też wziąć udział w wykładach, warsztatach i pokazach kulinarnych.
Maria Wandzik