Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Rower pomaga: katowiccy rowerzyści dzieciom

Dzięki akcji „Rower pomaga” można w prosty sposób nakręcić się na pomaganie. W Katowicach, przez fundację ekologiczną Arka, zainaugurowana została kolejna edycja tej akcji. To okazja, by jeżdżąc na rowerze pomóc dzieciom z domów dziecka, bo za każdy milion kilometrów, który rowerzyści dodadzą do akcji „Rower Pomaga w Katowicach” do organizacji społecznych działających w mieście trafia rower. W tym roku możliwe jest także wsparcie zwierząt.

– Akcja z jednej strony pomaga promować zdrowy, sportowy tryb życia, z drugiej natomiast może być świetną motywacją, by przejechać jak najwięcej kilometrów, dzięki którym możemy po prostu pomóc innym. Dlatego cieszę się, że Katowice po raz kolejny do niej dołączają – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Cały czas pracujemy nad infrastrukturą rowerową. Właśnie oddaliśmy do użytku drogę rowerową łączącą ul. Gospodarczą z Doliną Trzech Stawów. Można przetestować nowy odcinek, a przy okazji wykręcić trochę kilometrów dla najmłodszych – dodaje wiceprezydent.

W ramach akcji przejechane rowerowe kilometry zamieniane są na rowery dla dzieci z domów dziecka i organizacji społecznych. Tradycyjnie 1 milion przejechanych kilometrów to 1 rower. Podczas 7 lat realizacji akcji dzieciom z domów dziecka przekazano już 343 rowery. Katowice są partnerem akcji już od kilku lat. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasta do dzieci trafiło 12 rowerów.

W ramach tegorocznej edycji akcji kilometry można wpisywać na nowej stronie www.rowerpomaga.pl, można też dołączyć do klubu Rower Pomaga w aplikacji Strava. Ponadto na stronie internetowej akcji Rower Pomaga można dodawać swoje rowerowe trasy. Wystarczy nacisnąć przycisk „Dodaj trasę” na stronie głównej i uzupełnić formularz. Po kliknięciu tego przycisku istnieje też możliwość połączenia się z aplikacją Strava i wybranie trasy, którą chcemy dołączyć do akcji (tylko trasy z 2022 roku). Trasy są przypisywane do użytkowników.

– Czas na oficjalną inaugurację naszej akcji w roku 2022. Oficjalnie zaczynamy, chociaż już mamy prawie 2 mln rowerowych kilometrów przejechanych w tym roku. Będą także zmiany. Do współpracy zapraszamy Partnerów Społecznych i Ambasadorów akcji. Chcemy budować ogólnopolską, rowerową społeczność. Wrażliwą, aktywną i pomagającą dzieciom i zwierzętom – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji.

Rowery bardziej ekologiczne
Tradycyjnie w akcji łączona jest tematyka ekologiczna ze społeczną. Wszyscy rowerzyści mogą wpisać liczbę przejechanych na rowerze kilometrów na stronie www.rowerpomaga.pl. Od razu zobaczą w specjalnym kalkulatorze o ile ograniczyli emisje CO2, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem.

Rower Pomaga Zwierzętom
To nowa odsłona akcji, w której rowerowe kilometry zamieniane są na pokarm dla zwierząt! Wystarczy przejechać 100 kilometrów, a na rzecz zwierząt przekazany zostanie kilogram marchwi, buraka czy kapusty. Dzięki akcji pomoc objąć ma 500 zwierząt z zaprzyjaźnionej z fundacją Przystani Ocalenie.
By zarejestrować kilometry na ten cel wystarczy dołączyć do Klubu „Rower Pomaga zwierzętom” w aplikacji Strava, https://www.strava.com/clubs/996453 lub wpisać przejechane kilometry na stronie rowerpomaga.pl cel – Rower Pomaga zwierzętom. Inspiracją do stworzenia akcji była ARKA, klacz którą fundacja wykupiła w zeszłym tygodniu z transportu na rzeź, a która właśnie przebywa w Przystani. Padła wówczas obietnica dotycząca pomocy w jej utrzymaniu. – Ale w Przystani jest prawie 500 zwierząt, które potrzebują pomocy – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ekologicznej ARKA.

Partnerami akcji są: Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., miasto Bielsko-Biała, miasto Katowice

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej, Urząd Miasta Katowice

Możliwość komentowania jest wyłączona.