Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

ROZKŁAD LATO 2021 Z KATOWICE AIRPORT

W niedzielę 28 marca 2021 roku na pyrzowickim lotnisku zacznie obowiązywać letni rozkład połączeń. Przewoźnicy lotniczy oraz biura podróży oferują w Katowice Airport 132 trasy regularne i czarterowe do 103 lotnisk zlokalizowanych w 32 państwach na czterech kontynentach, tj. Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce Północnej.

SIATKA POŁĄCZEŃ REGULARNYCH

Podczas tegorocznego sezonu letniego, pasażerowie podróżujący z pyrzowickiego lotniska będą mogli polecieć na 68 trasach regularnych do 56 lotnisk zlokalizowanych w 20 państwach. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie kierunki będą dostępne wraz z wejściem w życie rozkładu letniego, to jest od przełomu marca i kwietnia, a to głównie za sprawą pandemii koronawirusa. Ponadto ze względu na skomplikowaną sytuację epidemiczną w Europie, w trakcie sezonu „Lato 2021” siatka dostępnych połączeń może podlegać częstym zmianom.

Aktualnie najwięcej, bo aż dwanaście, tras regularnych dostępnych jest do Włoch. Pięć tras do tego kraju obejmuje siatka połączeń linii lotniczej Ryanair – irlandzki przewoźnik planuje obsłużyć rejsy do Katanii (od 1 maja), Mediolanu-Bergamo (od 1 maja), Bolonii (od 3 maja), Alghero (od 2 czerwca) oraz Trapani (od 3 lipca). Linia lotnicza Wizz Air w ramach połączenia na Półwysep Apeniński oferuje cztery kierunki: Mediolan-Bergamo (od 31 maja), Rzym-Ciampino (od 2 czerwca), Katanię (od 3 czerwca) oraz Alghero (od 17 czerwca). Włoskie połączenia zaoferuje również debiutujący w Katowice Airport Lumiwings, który z Pyrzowic poleci do Forli (inauguracja 4 czerwca) oraz Perugii (inauguracja 4 czerwca). Jedną trasę – Olbię (inauguracja 2 czerwca) – obsłużą również Polskie Linie Lotnicze LOT.

W trakcie sezonu „Lato 2021” dostępnych będzie osiem połączeń regularnych do Grecji. Najwięcej tras – cztery – zaoferuje PLL LOT. Polski przewoźnik poleci na Rodos (od 29 maja), Korfu (inauguracja 29 maja), Salonik (inauguracja 2 czerwca) oraz do Aten (inauguracja 3 czerwca). Trzy greckie kierunki znajdą się również w siatce połączeń Wizz Aira. Węgierski przewoźnik obsłuży rejsy do Aten (od 3 czerwca), Mykonos (od 14 czerwca) oraz Korfu (inauguracja 16 czerwca). Jedną trasę – Ateny (od 2 maja) – zaoferuje Ryanair.
Poza Grecją, linie lotnicze w Katowice Airport obsłużą osiem tras również do Wielkiej Brytanii. Wizz Air będzie latał do Londynu-Luton (kierunek już dostępny), Doncaster Sheffield (kierunek dostępny do 10 kwietnia, następnie przerwa do 17 maja), Bristolu (od 17 maja) oraz Liverpoolu (od 31 maja). Identyczną liczbę tras zaoferuje Ryanair – irlandzki przewoźnik poleci do Londynu-Stansted (od 29 marca), Birmingham (od 1 maja), Edynburga (od 1 maja) oraz Manchesteru (od 2 maja).

Do dyspozycji pasażerów podróżujących z pyrzowickiego lotniska będzie siedem tras do Hiszpanii. Wizz Air obsłuży sześć z nich, tj.: Teneryfę (od 28 marca), Fuerteventurę (od 9 maja), Barcelonę (od 31 maja), Castellon (od 1 czerwca), Santander (od 19 czerwca) oraz Palma De Mallorca (od 25 czerwca). Jedną trasę do Hiszpanii zaoferują również PLL LOT – będzie to Palma De Mallorca (od 2 czerwca). Również do Ukrainy będzie można polecieć w ramach siedmiu połączeń. Cztery z nich to trasy Wizz Aira – węgierski przewoźnik obsłuży Zaporoże (inauguracja 3 kwietnia, loty do 10 kwietnia 2021, następnie przerwa do 1 maja), Kijów-Żuliany (od 31 maja), Lwów (od 1 czerwca) oraz Odessę (od 2 czerwca). Dwa kierunki zaoferuje Ryanair, tj. Kijów-Borispol (od 2 kwietnia) oraz Odessę (od 1 maja). Jedną trasę obsłuży debiutujący w Katowice Airport SkyUp Airlines – ukraiński przewoźnik poleci z Katowice Airport do Kijowa-Borispol (inauguracja 29 maja).

W trakcie tegorocznego sezonu letniego siatka połączeń do Niemiec będzie składała się z pięciu tras. Wizz Air poleci do Dortmundu (trasa już dostępna) oraz Kolonii-Bonn (od 1 czerwca). Te same kierunki obsłuży również Ryanair – rejsy do Dortmundu w ramach siatki irlandzkiego przewoźnika będą dostępne od 28 marca, a do Kolonii-Bonn od 1 maja. Jedno połączenie – do Frankfurtu (od 31 maja) – zaoferuje również Lufthansa. Cztery kierunki będą z kolei dostępne dla pasażerów podróżujących z Pyrzowic do Norwegii. Wizz Air obsłuży trzy z nich, tj. Oslo-Torp (od 27 marca do 9 kwietnia, następnie przerwa w lotach do 3 maja), Bergen (od 31 maja) oraz Stavanger (od 1 czerwca), a Ryanair jeden: Oslo-Gardermoen (inauguracja 2 lipca).

Podczas sezonu „Lato 2021” w Katowice Airport będą dostępne trzy trasy do Bułgarii. Dwa kierunki – do Burgas (od 28 maja) oraz Warny (inauguracja 1 czerwca) – zrealizują PLL LOT, a jeden – do Burgas (od 25 czerwca) – Wizz Air. Po dwie trasy będą dostępne na Cypr oraz do Szwecji. Loty do Larnaki (od 30 kwietnia) – obsłuży Wizz Air, kolejny – do Pafos (od 2 maja) – Ryanair. Z kolei oba szwedzkie kierunku zaoferuje Wizz Air. Jedna z tras, to jest Sztokholm-Skavsta jest już dostępna. Druga, czyli Malmo zostanie reaktywowana 1 czerwca.

Poza wspomnianymi wyżej kierunkami, w letniej siatce połączeń regularnych pyrzowickiego lotniska dostępne będą również loty za granicę realizowane na pojedynczych trasach. Osiem oferuje Wizz Air, są to: Eindhoven w Holandii (loty są dostępne do 9 kwietnia, następnie przerwa w lotach do 31 maja), Reykjavik na Islandii (od 2 kwietnia do 9 kwietnia, następnie przerwa w lotach do 3 maja), Kutaisi w Gruzji (od 31 maja), Tel Aviv w Izraelu (od 1 czerwca), Malta (od 3 czerwca), Split w Chorwacji (od 26 czerwca), Podgorica w Czarnogórze (od 26 czerwca) oraz Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (inauguracja 17 września). Jedno połączenie do Irlandii obsłuży Ryanair – od 1 maja przewoźnik będzie latał do Dublina. Podczas sezonu „Lato 2021” dostępne będzie również jedno połączenie krajowe – PLL LOT będą kontynuowały obsługę rejsów do Warszawy.

„W rekordowym 2019 roku przewozy regularne miały ponad 55% udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Katowice Airport. Prognozy rozwoju tego segmentu na kolejne lata były optymistyczne, a to między innymi z powodu planowanego rozwoju bazy Ryanaira w Pyrzowicach. Niestety pandemia koronawirusa przekreśliła nasze plany. Po ponad roku funkcjonowania w warunkach ciągłej niepewności i zmieniających się obostrzeń w podróżowaniu wiemy, że to właśnie przewoźnicy obsługujący ruch rozkładowy są najmocniej dotknięci kryzysem. Jednocześnie po letniej ofercie lotów regularnych widać, że linie lotnicze, gdy tylko będzie to możliwe, chcą jak najszybciej wrócić do latania w dużej skali. Mam nadzieję, że późna wiosna przyniesie ustabilizowanie sytuacji epidemicznej w Europie i pasażerowie znowu będą mogli korzystać z szerokiej siatki tras rozkładowych. W jej ramach nowe połączenia oferują m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, Wizz Air i Ryanair. Ponadto w Pyrzowicach chcą zadebiutować tacy przewoźnicy jak grecki Lumiwings oraz ukraiński niskokosztowy SkyUp” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

SIATKA POŁĄCZEŃ CZARTEROWYCH
             
Katowice Airport w kryzysowym 2021 roku dysponuje rozwiniętą siatką połączeń czarterowych realizowanych na zlecenie biur podróży. Zróżnicowana i ciesząca się sporym zainteresowaniem oferta wakacyjnych wylotów pokazuje nie tylko, że występuje duży popyt na tego typu rejsy, lecz także, że jest to bardzo istotny segment ruchu pasażerskie na pyrzowickim lotnisku. Podobnie jak w przypadku połączeń regularnych, należy jednak pamiętać, że niestabilna sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawia, że dostępność poszczególnych tras może ulec zmianie. Aktualnie, podczas sezonu „Lato 2021” w Katowice Airport, biura podróży oferują swoim klientom możliwość podróży do 19 państw w ramach 64 tras.
Najwięcej, bo aż siedemnaście, kierunków biura podróży oferują do Grecji – pasażerowie będa mogli polecieć do: Aten, Chanii, Heraklionu, Kalamaty, Kawalii, Kefalonii, Korfu, Kosu, Mitylene, Patras, Prevezy, Rodos, Saloników, Samos, Santorini, Skiatosu oraz Zakintosu. W ramach jedenastu tras wakacyjnych możliwa będzie podróż z Pyrzowic do hiszpańskiej Barcelony, Fuerteventury, Gran Canarii, Ibizy, La Palmy, Lanzarote, Malagi, Minorki, Palma De Mallorca, Sevilli oraz Teneryfy. Trzecim państwem pod względem liczby dostępnych kierunków są Włochy. Biura podróży zaoferują loty na pięciu trasach do Alghero, Katanii, Lamezia Terme, Olbii oraz Palermo. W ramach czterech kierunków będzie można polecieć zarówno do Turcji (Antalya, Bodrum, Dalaman, Izmir), jak i do Egiptu (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Taba). Trzy połączenia dla biur podróży będą realizowane do Tunezji (Djerba, Enfidha, Monastyr) oraz na Cypr (Ercan, Larnaka, Pafos), a dwa do Bułgarii (Burgas, Warna), Chorwacji (Dubrownik, Split), Czarnogóry (Podgorica, Tivat), Dominikany (Puerto Plata, Punta Cana) oraz Portugalii (Faro, Madera). Pojedyncze trasy oferowane są do takich państw jak: Albania (Tirana), Kenia (Mombasa), Macedonia (Ohryda), Maroko (Agadir), Meksyk (Cancun), Tanzania (Zanzibar), Wyspy Zielonego Przylądka (Amilcar Cabral).

„Oferty biur podróży podczas tegorocznego sezonu letniego potwierdzają dominująca pozycję pyrzowickiego lotniska w tym segmencie przewozów w Polsce. Loty czarterowe, w przeciwieństwie do regularnych, w ostatnich miesiącach charakteryzowały się większą przewidywalnością, a to też spowodowało, że cieszyły się sporym zainteresowaniem. W naszej ocenie to właśnie ten segment ma szansę na najszybszą odbudowę po ustabilizowaniu się sytuacji. Na ten moment w sezonie „Lato 2021” w Katowice Airport planowana jest obsługa 64 tras wakacyjnych do 19 państw. Efektem naszej dobrej współpracy z biurami podróży jest rozbudowa oferty wylotów czarterowych z Pyrzowic o nowe, atrakcyjne pozycje. Obecnie jesteśmy jedynym lotniskiem regionalnym w Polsce z bazującym szerokokadłubowy Dreamlinerem Polskich Linii Lotniczych LOT, którym obsługiwane są z Pyrzowic bezpośrednie rejsy dalekodystansowe. Biuro podróży TUI oferuje wakacje w położonej w Dominikanie Punta Canie, a Rainbow Tours w meksykańskim Cancun oraz dominikańskiej Puerto Placie. Pomimo pandemii koronawirusa liczymy na dobry sezon wakacyjny, który pozwoli całemu lotnisku w Pyrzowicach wrócić na wyższe obroty i poprawić trudną sytuację finansową wszystkich działających tutaj firm specjalizujących się w obsłudze ruchu pasażerskiego” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach.

Zdjęcie: Piotr Adamczyk
Źródło: Katowice Airport

Możliwość komentowania jest wyłączona.