Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

19 kwietnia, 2020

Rozpocznij przygodę z muzyką!

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Rudzie Śląskiej ogłasza nabór uczniów w wieku 6 – 16 lat. Ze względu na stan epidemii zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie. Po powrocie do zajęć szkolnych zostaną przeprowadzone przesłuchania kandydatów, które obejmują: sprawdzenie uzdolnień muzycznych oraz psychofizycznych predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie.

Nauka w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej jest bezpłatna. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze, perkusji.


Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach. – Mogę śmiało powiedzieć, że nasza szkoła jest placówką elitarną. Uczniowie są w tym miejscu z własnej woli. Szkolimy przyszłych znawców i twórców kultury. Panuje tutaj wyjątkowa i miła atmosfera, stawiamy na wysoką kulturę osobistą
– zapewnia Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II Stopnia w Rudzie Śląskiej.

Zajęcia w szkole odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych oraz w soboty w godzinach rannych. Okres nauki trwa: dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat – 6 lat, a dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku 10 do 16 lat – 4 lata.

Podania o przyjęcie do szkoły można przesyłać elektronicznie na adres rekrutacja@zsmruda.pl. Formularze dostępne są na stronie internetowej szkoły: www.zsmruda.pl, w zakładce: wnioski o przyjęcie.

Ze względu na obecną sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym oryginał podania wraz z zaświadczeniem będzie można złożyć w sekretariacie po powrocie do zajęć szkolnych. Wtedy też zostaną przeprowadzone przesłuchania kandydatów. – Kandydat badany jest w dziedzinie słuchu wysokościowego, poczucia rytmu oraz pamięci muzycznej. Zachęcam do tego, by przyjść do nas oraz zaufać opinii specjalisty w zakresie oceny predyspozycji i talentu muzycznego dziecka – mówi dyrektor Krause.

Uczniowie rudzkiej szkoły muzycznej uświetniają swoimi występami miejskie wydarzenia, biorą udział w wielu festiwalach oraz prestiżowych konkursach, najczęściej z sukcesami. – Nasza szkoła uczy codziennej dyscypliny, zorganizowania, sztuki wystąpień publicznych, przygotowuje dzieci do wystąpień na scenie, wskazuje jak się na niej zachowywać, prezentować wizualnie – wymienia dyrektor.

Pedagodzy podkreślają, że podczas edukacji w szkole muzycznej ważna jest systematyczna praca ucznia oraz zaangażowanie ze strony rodziców – uczestnictwo w próbach, obecność na koncertach oraz ciągłe i autentyczne zainteresowanie postępami dziecka.

Obecnie do szkoły muzycznej I stopnia uczęszcza około 300 uczniów. Dzieci mają możliwość kontynuacji nauki w szkole II stopnia. – W placówce mamy 73 pedagogów. Kompletując kadrę, stawiam na młodych, wykwalifikowanych ludzi z pasją – podkreśla dyrektor Krause.

Nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych przygotowali dla kandydatów krótkie filmiki prezentujące brzmienia instrumentów. Nagrania znajdują się na szkolnym kanale YouTube pod adresem http://www.youtube.com/channel/UCjL58M6CBDyrmyQvUyU517Q/videos

Źródło:UM Ruda Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.