13 listopada, 2019
Rozważania o zdrowiu według myśli Michała Tombaka – oddech
Dziś kolejna część z cyklu rozważań o zdrowiu według myśli Michała Tombaka. Drugą zasadą zdrowia jest oddech. Zapotrzebowanie człowieka na powietrze i tlen jest o wiele większe niż na pokarm i wodę, dlatego prawidłowe oddychanie jest, jak twierdzi Tombak, najlepszą drogą do zdrowia. Oddychając powoli i zatrzymując oddech powodujemy poprawę wymiany gazowej we krwi, gdzie gromadzi się potrzebny dla procesów wymiany komórkowej dwutlenek węgla. Oto sekret zdrowia i długowieczności. Prawidłowe oddychanie zatrzymuje procesy starzenia organizmu. Chodzi o to, by oddychać głęboko i rzadko. Nie będę tu wspominać o szkodliwości palenia papierosów.
Najczęściej oddychamy nie tak jak powinniśmy, ale tak jak możemy. Tylko małe dzieci oddychają prawidłowo, to znaczy w sposób pełny. Aby wypraktykować sobie ten sposób oddychania należy rozpocząć gimnastykę oddechową. Ćwiczenie to wykonujemy stojąc, siedząc lub leżąc. Mięśnie ciała rozluźnić, a oczy zamknąć. Spokojnie wciągamy powietrze nosem tak, aby przednia ściana brzucha poszła do przodu. Następnie wypełniamy powietrzem środkową część płuc poprzez wypinanie do przodu dolnej części klatki piersiowej, a potem wypełniamy górną część płuc, unosząc pierś razem z górnymi żebrami i lekko rozciągamy ramiona.
Teraz łączymy wymienione etapy w jeden powolny i ciągły wdech, kiedy to cała klatka piersiowa od góry do dołu rozszerza się wypełniając powietrzem. Dalej wolno wydychamy powietrze nosem, klatkę piersiową utrzymując w napięciu i w miarę jak powietrze wychodzi stopniowo wciągając brzuch. Jeśli ten cykl oddychania będzie trudny do nauczenia się, autor książki radzi przyjrzeć się jak oddycha małe dziecko i „skopiować” sposób jego oddychania. Po przyswojeniu sobie pełnego oddychania można przejść do ćwiczeń związanych z wstrzymywaniem oddechu. „Świadome wstrzymywanie oddechu zwiększa harmoniczne rozprowadzenie energii po całym ciele, poprawia pracę gruczołów wydzielania dokrewnego, wzmaga rytm serca, sprzyja lepszemu nasyceniu krwi tlenem, a więc przyspiesza procesy utleniania” (M. Tombak, Jak żyć długo i zdrowo). Dlatego praktykowanie ćwiczeń oddechowych prowadzi do spadku masy ciała. Autor radzi postarać się oddychać sposobem pełnego oddychania codziennie choć przez 10-15 minut i zapewnia, że to przedłuży życie.
Katarzyna Gania