Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

26 października, 2020

Jak zachować zdrowie

Kolejny odcinek naszych rozważań o zdrowiu dotyczyć będzie wpływu wody na nasz organizm.
Według ostatnich badań naukowych, z pomocą wody najszybciej odbudowuje się naturalny potencjał elektryczny ciała. Starożytni lekarze Awicenna i Hipokrates wykorzystywali wodę do nacierań.

„Zwykłym polewaniem się gorącą i zimną wodą można osiągnąć zadziwiające wyniki i pozbyć się wielu chorób” , jak twierdzi nasz autor, Tombak. Ludzie jadą często setki kilometrów w poszukiwaniu jakiegoś „cudownego lekarstwa”, gdy tymczasem lepszy efekt osiągnąć można z pomocą tryskającej z naszego kranu zwykłej strugi wody. Ciepła woda, i w ogóle ciepło działa na powierzchniowe warstwy ciała, poprawia przepływ krwi w skórze, zimno natomiast stymuluje krwiobieg w organach wewnętrznych. Tym sposobem naprzemienne polewanie się ciepłą i zimną wodą jest wspaniałym lekiem na wiele schorzeń.
Korzystajmy zatem z naprzemiennego nacierania ciepłą i zimną wodą. Zabieg ten przyzwyczaja organizm do chłodu i gorąca oraz orzeźwia system nerwowy. Nacierania służą szczególnie osobom w podeszłym wieku. Zmniejszają podatność na zmęczenie, potliwość, wrażliwość mięśni i stawów, wrażliwość na zmiany pogodowe.
Jak to robić? Namaczamy w zimnej wodzie mały ręczniczek frotte (lub rękawicę przeznaczoną do nacierań), dobrze wykręcamy i nacieramy całą rękę. Dalej, namaczamy ręcznik w gorącej wodzie i nacieramy ponownie. Teraz nacieramy skórę suchym ręcznikiem, aż do odczucia ciepła i zaczerwienienia. W ten sposób kolejno nacieramy drugą rękę, klatkę piersiową, plecy i nogi. Cały zabieg trwa kilka minut; najlepiej wykonywać go codziennie po naprzemiennym chłodnym i gorącym prysznicu porannym. Do wody do nacierań można dodać wyciąg z szałwii, rumianku lub innych ziół leczniczych. Wtedy efekt będzie jeszcze lepszy, bo zioła zawierają witaminy.
Kolejnym zabiegiem jest naprzemienny prysznic, który należy brać codziennie ranoi wieczorem. Najpierw polewamy całe ciało wodą o przyjemnej temperaturze przez 20 sekund. Potem odkręcić zimną wodę tak aby stała się przyjemnie chłodna i polewać się 10 sekund. Potem naprzemiennie polewać się raz ciepłą, raz zimną wodą, według schematu: 20 sekund ciepła woda, 10 sekund chłodna. Cały zabieg powinien trwać od 2 do 4 minut, wedle samopoczucia. Hartujmy się! Pozdrawiam czytelników.
Autor: Katarzyna Gania
Zdjęcie:pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *