Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

31 stycznia, 2020

Ruch Piekary kopalni Bobrek Piekary dziś kończy wydobycie.

Ruch Piekary kopalni Bobrek Piekary (Węglokoks Kraj) dziś kończy wydobycie. Ostatni wózek z węglem na powierzchnię wyjedzie w dniu dzisiejszym tj.w piątek, 31 stycznia br. w południe.

Kopalnia Julian w Piekarach Śląskich działała już 65 lat. Na początku pod nazwą Julian, od 1 grudnia 1954 r. i wtedy prowadzono wydobycie na poz.284. W następnych latach 1956-1959 powstawała sortownia, a potem płuczka.

W 1966 r. fedrowano na poziomie 438, a w 1976 r. na poz. 620. W 1955 r. uruchomiono linię kolejową do przewozu piasku do podsadzki oraz uruchomiono kopalniany dworzec. Kopalnia działała w ramach różnych struktur: Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego i Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach, Bytomskiej Spółki Węglowej a następnie Zakład Górniczy Piekary, i wtedy kopalnię Julian przeznaczono do likwidacji. Gdy powołano Kompanię Węglową wtedy ZG Piekary wszedł w jej skład jako jedna z kopalń. Od stycznia 2012 r. zmienił nazwę na Kopalnia Węgla Kamiennego Piekary.

Pod koniec 2018 r. część ruchu Piekary przekazano do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Uznano wtedy, że nie ma ekonomicznego uzasadnienia i technicznych możliwości dalszego wydobywania węgla. Kopalnia Bobrek-Piekary zatrudniała 2,8 tys. osób, z czego około 1,2 tys. pracowało w piekarskiej części zakładu. Rozpoczęto stopniową alokację załogi do ruchu Bobrek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.